ZAHA HADID ARCHITECTS: UNBUILT/ Bienále experimentální architektury #3
VÝSTAVA ZAHA HADID ARCHITECTS: UNBUILT
8. 9. – 27. 10. 2017
V Galerii Jaroslava Fragnera byla ve čtvrtek 7. září zahájena v rámci Betlémské kulturní noci výstava Zaha Hadid Architects: Unbuilt. Výstavu a její architektonický koncept připravilo pro bienále přímo studio ZHA a přináší v ní sérii konceptů z hlediska typologie (výškové domy, megaatria, stadiony, skořepiny atd.), které studio neustále rozvíjí. Prezentuje tedy nejen vlastní návrhy, ale rovněž ilustraci postupů a proces navrhování slavného britského studia. Ambiciózní vize, neustálé zdokonalování, snaha o inovace, hledání nejlepších technologií a funkčních parametrů jsou hlavními důvody úspěchu ateliéru, který v současnosti zaměstnává přes 400 expertů a realizuje stavby po celém světě. Kromě vizualizací se návštěvníci seznámí s tvorbou Zaha Hadid Architects rovněž v podobě 3D tištěných modelů, představení projektů prostřednictvím virtuální reality a filmových dokumentů. Nezávisle na hlavním výstavním prostoru bude v GJF rovněž vystaven projekt Masaryk Station Investment, který ateliér ZHA navrhla pro Prahu (administrativní centrum s obchody a bydlením, zahrnující také rekonstrukci a modernizaci Masarykova nádraží).
BIENALE EXPERIMENTÁLNÍ ARCHITEKTURA VOLUME #3
Galerie Jaroslava Fragnera a Vysoká škola uměleckoprůmyslová v průběhu září a října uvedou třetí ročník Bienále experimentální architektury. Bienále je jedinou platformou, která se experimentální architektuře věnuje a opět představí zajímavé osobnosti v celosvětovém měřítku. Nabídne výstavy ateliéru Zaha Hadid Architects či odborných škol, site-specific pavilon, meetup akademických pracovišť, workshopy i zajímavé filmové projekce. Vyvrcholením bienále bude mezinárodní sympozium, na němž vystoupí například Patrik Schumacher (Zaha Hadid Architects), Ben van Berkel (UNStudio) či Wolf D. Prix (Coop Himmelb(l)au).
První ročník v roce 2013 byl věnován akademickým ateliérům ve Vídni (pro obor velmi prestižní dieAngewandte) a Innsbrucku (Institute for Experimental Architecture), v Česku (UMPRUM, FA ČVUT) a na Slovensku (VŠVU). Druhý ročník s podtitulem Nový manifest představil významné a vlivné architekty a pedagogy střední generace (USA, Evropa, Austrálie) s různými přístupy a specializacemi v rámci oboru. Letošní třetí ročník nyní seznámí jak s akademickými pracovišti, tak představí dosud nezveřejněné projekty Zaha Hadid Architects ze soutěží, které nebyly realizovány. Novinkou letošního ročníku bude site-specific experimentální pavilon na Malostranském náměstí, který byl navržen studenty pod vedením Kristiny Schinegger a Stefana Rutzingera (SOMA atelier, Vídeň) na univerzitě v Innsbrucku.
BIENÁLE EXPERIMENTÁLNÍ ARCHITEKTURY je první platforma v ČR mapující a seznamující s touto architekturou, založena spolkem Architectura v roce 2013. Zprostředkovává setkání s mezinárodně uznávanými experty a ateliéry. Sestává se z výstavy a symposia. Součástí EAB bude opět studentský workshop, nově také site-specific pavilon na Malostranském náměstí s tematickou projekcí (ve spolupráci s NFA a FAMU) a česko-anglická publikace shrnující dosavadní 3 ročníky.
Experimentální architektura je alternativou k většinové stavební produkci, využívá současných nástrojů parametrického navrhování, robotických systémů a syntetické biologie. Je přímo napojena na vývoj technologií a materiálů. Návrhy experimentální architektury se vyznačují svou mnohotvarostí, plasticitou a přírodní tektonikou. V českém prostředí se experimentální architektuře dlouhodobě věnují pedagogové Miloš Florián na FA ČVUT v Praze, Imrich Vaško na VŠUP v Praze (ateliér AIII od roku 2011) a Martin Gsandtner (VŠUP, Archip, FA ČVUT).
Bienále experimentální architektury #3 se koná pod záštitou České komise pro UNESCO
Pořadatel: Galerie Jaroslava Fragnera
Za podpory: Ministerstvo kultury ČR, Státní fonf kultury ČR, Městská část Praha 1, Nadace české architektury
Partneři EAB: Hlavní město Praha, Penta Investments, Velvyslanectví USA v ČR, Rakouské kulturní fórum, Baumit, Česko-německý fond budoucnosti, Velvyslanectví Nizozemského království, Fedrigoni, CIIRC ČVUT
Ve spolupráci: Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, Národní filmový archiv, Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze, University of Innsbruck
Partneři Zaha Hadid Architects: Unbuilt: Zaha Hadid Architects, Zaha Hadid Design, Samsung, HMAT.sk, 3Dwiser, VA–render.com
Partneři GJF: HALLA, AED, Archicad, Schüco
Mediální partneři EAB: Artmap, Material Times
Mediální partneři GJF: archiweb.cz, Earch, Era 21, A2, Radio 1, Designmag, DesignCabinet.cz
ZHA / Bolzano Cable Car / © render by www.mir.no
ZHA / Dance & Music Centre / The Hague
ZHA / Museum of 20th Century Art / Berlin
ZHA / Heathrow Airport expansion / London