Z pozůstalosti Radka a Heleny Kratinových & Sbírka Josefa Chloupka
7. 3. 2024 - 25. 4. 2024
Výstavy
1 + 1 = zážitek
Galerie Závodný se rozhodla prezentovat veřejnosti dvě výjimečné umělecké kolekce. Tyto soubory mají svá specifika, společně však nabídnou nevšední zážitek milovníkům geometrické abstrakce i obdivovatelům figurativního umění.
První z nich je tvořena pozůstalostním souborem prací z ateliéru Radoslava Kratiny (1928–1999). Tento skromný a inspirativní umělec se snažil přenést tvůrčí nadšení i na diváky. Nabízel jim možnost formovat výslednou podobu objektů, nechal je volně manipulovat s pohyblivými segmenty a rameny svých variabilů ze dřeva či kovu. Právě variabily se staly ikonickým synonymem jeho tvorby.
O tato díla se téměř profesionálně starala paní Helena Kratinová, životní partnerka autora. Byla mu oporou i důvěrníkem v nepříznivých dobách socialistického ideologismu, kdy byla tvorba R. Kratiny záměrně opomíjena, obstarávala finanční prostředky nutné k běžnému životu i pořízení materiálu k tvorbě. Po smrti umělce zapůjčovala díla na výstavy, uspořádala grafické listy, malby, návrhy látek i hraček, pečlivě uchovala dobové snímky a plakáty k výstavám.
Druhá kolekce vzácně dokumentuje prostřednictvím citlivě vybraných artefaktů spolupráci Ing. arch. Josefa Chloupka, známého brněnského architekta a galeristy, s umělci, kteří často byli odmítáni dobovou normalizační kritikou. Také Josef Chloupek měl štěstí na životní partnerku, malířku Bohuslavu Olešovou, která společně s ním navštěvovala ateliéry svých přátel umělců a obětavě pomáhala s galerijním provozem.
Činnost výstavních institucí, které Josef Chloupek vedl (Galerie Ateliér, Galerie Aspekt, Galerie Ars), formovala vkus mnohých sběratelů a stala se pevnou součástí brněnské výtvarné scény. Pracovní vazby přerůstaly v přátelství a galerijní prostory se staly místem setkávání a výměny informací.
Jeho privátní sbírka není jen svědectvím o osobním vkusu, vypovídá také o profesních a lidských vazbách mezi jednotlivými autory, kteří dokázali překonat obtížnou izolaci a nezájem režimem ovlivňovaných výstavních institucí, stali se výraznými osobnostmi a jejich tvorba patří k vrcholům českého umění 20. století. I vy se tak můžete potěšit s díly A. Šimotové, Č. Kafky, E. Kmentové, O. Zoubka, manželů Janouškových, D. Chatrného, M. Chlulpáče, K. Nepraše a mnohých dalších.
Výstava je uskutečněna díky laskavé pomoci rodinných příslušníků rodiny Křížovy a B. Olešové.