Vernisáže na Pragovce
19. 6. 2018
Vernisáže
Synchronizované vernisáže výstav Rasmus Sondergaard Johannsen: Lineated Luminary a Petr Brožka, Kateřina Burgertová, Eliška Fialová: "Jen způsob jak neříct, co doopravdy chci"
Program Synchronizovaných vernisáží:
18:00 společné zahájení v přízemí, DJ
18:15 The White Room // Vernisáž výstavy Petr Brožka, Kateřina Burgertová, Eliška Fialová: "Jen způsob jak neříct co doopravdy chci"
19:00 Pragovka Gallery Entry // Vernisáž výstavy Rasmus Sondergaard Johannsen: Lineated Luminary
20:00 afterparty, DJ..
Petr Brožka, Kateřina Burgertová, Eliška Fialová: Jen způsob jak neříct, co doopravdy chci // The White Room
19. 6.-17. 8.
Projekt představuje práce, které pojí asociativní metoda a otevírání psychických vrstev v procesu vytváření uměleckého díla. Jakkoli se nejedná o žádnou psychoanalytickou či terapeutickou činnost, princip vyvěrání podprahově dotěrných motivů do znakové struktury (verbální či vizuální) umožňuje umělci nahlížet „vnitřní obrazy“ a „podělit“ jimi svět. Tři autoři, jakkoli uplatňují stejná východiska, produkují formálně a kanonicky odlišná díla. Kateřina Burgertová doplňuje snovou skutečnost obrazu o místa nahromaděných symbolických vzkazů. Intenzivní práce s detaily vytváří dusivou atmosféru. Eliška Fialová naopak introspekci kóduje do dekorativních her, které nelze sémanticky rozečíst, ale lze se do nich vcítit. Petr Brožka představuje automatické malby tuší a část ze série prací zkoumající principy symetrie.
Rasmus Sondergaard Johannsen: Lineated Luminary / kurátorka: Lucie Nováčková // Pragovka Gallery Entry
19. 6.- 20. 7.
Lineated Luminary je série nástěnných tapiserií utkaných z vlastnoručně nasbíraných a zpracovaných kopřivových vláken. Následně Rasmus na tapiserie nanáší fotocitlivou emulzi, která pak reaguje na UV záření měsíce v úplňku. Důležitým místem pro celý projekt je městský park Humboldthain v Berlíně, kde Rasmus kopřivy sbírá a kde také probíhá proces nasvícení.
Jakkoli Rasmusův projekt působí romanticky, Rasmus vědomě pracuje s čirými technologickými podmínkami a omezeními
jako základními kameny projektu a vytváří tak svébytné umělecké dílo, které si v žádném případě nezaslouží přídomek "soft art", kterým se textilní umělecká díla často označují.