Rok 2025 přináší významné jubileum, neboť v létě uplyne 100 let od nálezu Věstonické venuše, jedinečné paleolitické plastiky staré přibližně 29 000 let. Tato ikonická figurka, považovaná za nejstarší keramický výrobek světa, představuje nejen technologický průlom pravěké kultury, ale také trvalou inspiraci pro uvažování o ženském těle, umění a spiritualitě. Právě této inspiraci se věnuje celoroční projekt Venus Today, který propojuje vědecký výzkum, současné umění i mezioborovou debatu.

 

Vrchol projektu představuje mezinárodní sympozium Venus Today, které se uskuteční v sále Multilab Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Dvoudenní program nabídne přednášky předních odborníků z oblasti archeologie, dějin umění, filosofie, sémiotiky i současné umělecké praxe.

 

První den sympozia otevře tematický blok věnovaný samotné Věstonické venuši – jejímu objevu, technice, tvarové analýze a uměleckému přesahu. Renomovaný archeolog Jiří Svoboda přiblíží výjimečnost tohoto artefaktu a jeho stále živý význam pro poznání počátků lidské tvořivosti. Následné příspěvky rozšíří perspektivu o dotek současnosti – například Kristýna Pelliconi Péčová se zaměří na smyslové vnímání sochy skrze teorii hmatu, Jolana Havelková představí osobní umělecký výzkum historických lokalit a Lenka Klodová nabídne autofikční performativní reflexi petřkovické Venuše v kontextu ženské identity. V odpoledním bloku vystoupí mimo jiné Jan Bažant, který sleduje proměny ikonografie Venuše a Amora, a Marek Kettner, jenž skrze Didi-Hubermanovu interpretaci Botticelliho Venuší zkoumá vztah mezi krásou a ohavností. Dvojice příspěvků od Ivy Knobloch a Zlaty Gersdorfové zase přiblíží, jak se Venušin motiv odrazil v tvorbě Ladislava Sutnara. Program prvního dne zakončí prezentace studentských projektů formou dynamického formátu Pecha Kucha.

 

Druhý den sympozia se věnuje současným podobám ženskosti ve výtvarném umění a kultuře. Martina Pachmanová nabídne vhled do subverzivních forem Venuší v dílech moderních umělkyň, Anna Lesniak se zaměří na vývoj tématu v polském umění a Vladimíra Büngerová přiblíží mytologické motivy v tvorbě Jany Želibské. V inspirativním příspěvku Zuzany Štefkové o sérii Císařovny od Petry Jandy se ženské tělo setkává s tématem mateřství i technologické transformace. Závěrečný blok zakončí vystoupení Matěje Hřiba, který analyzuje přisvojování feminity v queer kultuře – od ballroom scény po drag performance.

 

Sympozium je součástí širšího projektu Venus Today, který zahrnuje také cyklus výstav děl studentek a studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Tato tvorba reflektuje různorodé přístupy k tématu Venuše napříč médii i historickými obdobími – od prehistorie po současné feministické či queer perspektivy.

 

Výstavy proběhnou na několika místech:

Galerie Nová síň, Praha | 17. 4. – 11. 5. | vernisáž 16. 4. v 18:00

Galerie Bubec Dejvická, Praha | 7.–25. 5. | vernisáž 6. 5. v 18:00

Studio Bubec, Praha–Řeporyje | 17.–25. 5. | vernisáž 17. 5. v 16:00

Galerie Ladislava Sutnara, Plzeň | 29. 5. – 29. 6. | vernisáž 28. 5. v 18:00