Výstavní projekt Strange Attractions osvětluje paralely mezi nepředvídatelností teorie chaosu a strukturovanými vzory, které se v něm objevují. Zkoumáním tenké hranice mezi řádem a chaosem se výstava zamýšlí nad tím, jak se tyto principy projevují v přírodě, světě, umělecké tvorbě i společenských strukturách. Zároveň instalace vybízí diváky k zamyšlení nad složitou dynamikou utvářející naše okolní prostředí. Prezentovaná díla předkládají otázku, jak počáteční podmínky a základní dynamika formují vzrůstající naléhavost jevů v našem prostředí, a nabízejí hlubší pochopení pro spletitou krásu chaotických systémů.  

 

Středobodem výstavy je kinetické horizontální dvojité kyvadlo doplněné projektory osvětlujícími stěny galerie. Pohyby kyvadla jsou v reálném čase převáděny na data, jež kontrolují dynamické projekce propojující fyzickou a digitální realitu. Tato syntéza řádu a chaosu hladce propojuje hmatatelné s nehmotným, viditelné s neviditelným a nabízí zážitek, který se odvíjí v čase a pohybu. Další díla z laboratoře UVA na výstavě jsou Present Shock, Etymologies a Serendipity, která rozvíjejí dynamiku témat řádu a chaosu na úrovních jazyka, společenských a ekonomických jevů i časoprostorových teorií.  

United Visual Artists (UVA) je londýnské studio založené v roce 2003 britským umělcem Mattem Clarkem. Rozmanité dílo UVA integruje nové technologie s tradičními médii, jako jsou sochy, performance a site-specific instalace. Čerpají ze zdrojů od starověké filozofie po teoretickou vědu a zkoumají kulturní rámce a přírodní jevy, které utvářejí naše poznání, vytvářejí nástroje, jež manipulují s naším vnímáním a odhalují relativitu našich zkušeností. Spíše než hmotné předměty jsou díla studia UVA lépe chápána jako události v čase, ve kterých se odvíjí výkon světla, zvuku a pohybu. UVA jsou zastoupeni ve významných galerijních institucích, jako jsou např. londýnské Barbican Curve Gallery, Královská akademie umění, Serpentine Gallery, The Wellcome Trust či Victoria & Albert Museum, tokijské YCAM nebo na bienále v Sydney. UVA studio tvoří s nejrůznějšími specialisty daleko přesahujícími rámec výtvarného umění. Spolupráce zahrnuje mnoho oborů a osobností, včetně choreografů Animals of Distinction, Benjamina Millepieda a Paris Opéra Ballet, filmaře Adama Curtise, hudebníků Massive Attack, Battles, Jamese Blakea či Bena Frosta.  

 

Výstava je realizovaná ve spolupráci se Signal Festivalem.