Je obraz skutečně tím, čím se zdá být, a je to, co na něm vidíme, skutečně to, co vidíme? Výstava nabízí tři možné (rozhodně ne jediné) odpovědi na otázky, které si lidé kladou již od dob Platóna. Klamání obrazu (a klamání obrazem) v umění 19. století se odvíjelo zejména od tématu historické malby a příběhů, které nabízela ke „čtení“, jak z výtvarného, tak společenského hlediska. Jednotlivé kapitoly výstavy jsou tedy věnovány problematice Rukopisů královédvorského a zelenohorského a jejich obrazovému doprovodu, dále literární nebo také historické konvenci čtení zobrazeného příběhu a v neposlední řadě čisté obrazové prostorové iluzi. Strategie používané pro zobrazení či prohlížení zdánlivě trojrozměrných objektů získaly v Čechách v 19. století značnou popularitu a mnohdy se s historickou malbou prolnuly.

Výstava na téma 33. ročníku plzeňského mezioborového sympozia pořádaného každoročně v rámci festivalu Smetanovské dny vznikla ve spolupráci s Národní galerií v Praze.

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY S AUTORY VÝSTAVY
5. března a 2. dubna 2013 v 17 hodin

DOPROVODNÝ PROGRAM K VÝSTAVĚ:

MAROLDOVO PANORAMA BITVY U LIPAN
Přednáší ředitel Západočeské galerie v Plzni Roman Musil.
(10. dubna v 17 hodin, přednáškový sál, Pražská 13)

RUKOPISY A STALETÍ
O tom, jak Rukopisy zelenohorský a královédvorský vypadají, o čem vyprávějí a jak byly v průběhu času přijímány svými obdivovateli a kritiky, přednáší Jiří Urban, jednatel České společnosti rukopisné.
(23. dubna v 17 hodin, přednáškový sál, Pražská 13)

NOVÉ POZNATKY O RUKOPISECH
Jiří Urban seznámí posluchače s neznámými skutečnostmi o průzkumu Rukopisů, s novými poznatky o jazyku a stylu Rukopisů a s některými málo známými názory na vznik Rukopisů.
(30. dubna v 17 hodin, přednáškový sál, Pražská 13)