Začíná v 18.00 a pak opět ve 20.30.

Projekce s živým hudebním doprovodem skladatelky soundtracků k filmům a klarinetistky Beth Custer (klarinet, hlas, klavír), Pavla Fajta (bicí), Martina Alaçama (kytary), Vladimíra Václavka (basa) Lloyda Dunna (elektronika). Vypravěčem němých komedií i Prahy v záři světel bude František Skála. 

Prvním filmem je situační žert České hrady a zámky, natočený jako vstupní část ke hře "Pán bez kvartýru", provozované ve Varieté. Film začíná jako přírodní snímek – záběry hradů Bezděz, Točník a Karlštejn. V restauraci na Karlštejně upozorní hosté Hašlera, že večer hraje ve Varieté. Hašlerovi ujede vlak, vydá se proto do Prahy po silnici. V zoufalství přepadne auto a šoféra donutí jet, když to jinak nejde, pozpátku ku Praze.

Hlavním filmem večera je Noc na Karlštejně Olafa Laruse-Racka, který byl prvním pokusem o historickou komedii v českém filmu. Zamilovaní Jaroslav a Růženka jdou v doprovodu Růženčiny matky na Karlštejn. Marně se snaží matce utéct, až nakonec Jaroslav koupí poslední lístky na prohlídku hradu. Když matka doběhne, je hrad zavřený a probíhá už prohlídka. Jaroslav s Růženkou se při prohlídce opozdí a jsou nuceni na hradě přenocovat. Zdá se jim, že se ocitli ve 14. století a byli zatčeni hradní stráží. Když Petr Cyperský objevil, že na Karlštejně přenocovala žena, předvedl ji Karlu IV. Král rozhodl, že milence naoko potrestá a pak je nechá uprchnout. Při útěku je však Petr Cyperský dostihne a odveze k sobě. Stanou se jeho otroky, Jaroslav pracuje na poli, Růženka je v harému. Protože se oba protiví příkazům, dá je Petr svázat a v pytli hodit do vody. Milenci se probudí ze strašného snu, ale právem se obávají, že setkání s matkou bude horší než celý sen. Za rok se na Karlštejn znovu vracejí, už po svatbě a s miminkem.

Přídavkem je Praha v září světel Svatopluka Innermana. Původně filmovou zakázku pro Elektrické podniky můžeme dnes do jisté míry zařadit do žánru tzv. městských symfonií, které ve 20. let a začátku 30. let 20. století vznikaly například v Německu, v Sovětském svazu nebo ve Spojených státech amerických. Snímek Praha v záři světel nedosahuje formální odvahy Ruttmanova Berlína, symfonie velkoměsta, nebo dokonce prací Dzigy Wertova, přesto se jedná o velmi zajímavé filmové dílo, které prezentuje noční Prahu jako pulzující moderní metropoli, jež nikdy nespí. (zdroj: Marienbad Film Festival)

Pro více informací navštivte prosím https://www.agosto-foundation.org/cs/strasidelne-palace

Vstupné pro členy Ponrepa: · 50 Kč
· studenti, senioři, osoby se zdravotním postižením: 40 Kč
· děti do 15ti let: 30 Kč

Vstupné s jednodenním členstvím:
· 80 Kč
· studenti, senioři, osoby se zdravotním postižením: 70 Kč
· děti do 15ti let: 60 Kč

Připravila nadace Agosto Foundation ve spolupráci s Národním filmovým archivem v rámci série filmových projekcí a rezidenčního programu.
Událost se koná za finanční podpory Prahy 1.
Děkujeme kinu Ponrepo.