Výstava dokumentující vývoj jedné z nejatraktivnějších budov karlovarského Westendu z pohledu architektonického, památkového i jejího celkového využití v minulosti a současnosti.
Myšlenková osnova výstavy Sto podob a sto let Becherovy vily je uspořádána jako průřez stoletou existencí budovy z pohledu architektonického i historického. Zároveň je ve výstavě věnován velký prostor všem jejím uživatelům, ať už budovu obývali k jejímu prospěchu či nikoliv.
První výstavní sál se soustředí na atmosféru lázeňského města před první světovou válkou. Stavební boom odstartovaný v průběhu 19. století zasáhl na počátku století následujícího také příslušníky jedné z nejvýznamnějších karlovarských rodin. Gustav Becher, který přispíval k obchodním úspěchům rodinné likérky po třicet let, završil svůj život stavbou noblesního rodinného paláce v karlovarské vilové čtvrti Westend. Stavba moderní vily podle projektu Karla Hellera byla zahájena v roce 1913 a ukončena v květnu následujícího roku. V prvním výstavním sále, který by měl navodit či připomenout náladu prosperujícího lázeňského města na počátku 20. století, bude i řada reálií souvisejících s výrobou Becherovky a především Gustavem Becherem, včetně zcela raritního pohledu do jídelny v Becherově vile během oslav jeho osmdesátých narozenin.
Obsah druhého výstavního sálu je jednoznačně zaměřený na architekturu Becherovy vily, jednak v kontextu karlovarské a evropské architektury, dále se zabývá rekonstrukcí budovy a také Karlem Hellerem a dalšími objekty, které byly v Karlových Varech realizovány dle jeho projektů. Texty k této části výstavy odborně zpracoval historik architektury Mgr. Lubomír Zeman. Velkou zajímavostí bude prezentace jednoho ze dvou dochovaných a zrestaurovaných vitrážových oken ze sbírek Národního technického muzea, drobných technických kuriozit z původního vybavení Becherovy vily ze soukromé sbírky, modelu Becherovy vily a plánů ke stavbě budovy.
Ve třetím výstavním sále je uveden, až pokud dovolují prameny, kompletní výčet dalších uživatelů Becherovy vily od Spolku pro chemickou a hutní výrobu, přes národní správu v poválečných časech, až po současnost. V tomto výstavním sále je nejvíce pozornosti a prostoru poskytnuto působení Domu pionýrů a mládeže, který budovu užíval 36 let, což je pětkrát delší časový úsek, než který v budově strávili původní majitelé. Cílem této části expozice rozhodně není zhodnocení činnosti uvedené organizace v historických souvislostech, ale spíše připomínka nepřeberného množství zájmových kroužků a programů, které Dům pionýrů a mládeže každoročně připravoval od počátku padesátých let do roku 1987 v Becherově vile pro karlovarské děti a mládež. Některé ze zájmových kroužků technických i uměleckých se vypracovaly k mimořádným kvalitám a kontinuálně působí více než 40 let.
Posledním nezanedbatelným momentem, který výrazně ovlivnil především fyzický stav Becherovy vily, je období po roce 1987, kdy byla budova zcela nevyužívaná a devastovaná. Záchranou byl pro Becherovu vilu až počátek 21. století, kdy ji do své správy včetně pozemků získal Karlovarský kraj. Ten inicioval a zafinancoval v letech 2009 – 2011 kompletní rekonstrukci, která citlivě respektovala původní stav z roku 1914. Od počátku bylo programovým záměrem zřídit v budově kulturní centrum pro občany regionu. V budově dnes sídlí Interaktivní galerie Becherova vila, která je pobočkou Galerie umění Karlovy Vary.
Galerie získala pro svou činnost překrásné prostory s perfektním zázemím a už 30.
června 2011 přivítala první návštěvníky. Poslední část výstavy ozřejmí aktivity, nabídku i výsledky výtvarně – naučných programů, které Becherova vila veřejnosti nabízí. Výstava je doplněna interaktivními prvky a hrami, které jsou určeny především dětským návštěvníkům.