Spolu - doprovodné programy

Spolu je sociálně-umělecký experiment, rozšiřující výstavní formát do podoby prostoru pro společnou práci, hru a diskusi. Třítýdenní projekt promění galerii v grafickou dílnu / redakci novin, čítárnu, hernu a oddechovou zónu. Společně s grafiky Klárou Zahrádkovou a Ondřejem Trnkou z grafického studia Onkubator budeme od 5. dubna pracovat na prvním čísle galerijních novin, jejichž zrod bude možné sledovat a ovlivňovat přímo na místě. Od 18. dubna se galerie promění v hernu s herními prvky Dominiky Pýchové, která zde také povede dětské dílny.

Kromě toho zde budou probíhat dvě výstavy – HateFree?, připravená pro Centrum současného umění Dox v Praze a zaměřená na umělecké zpracování témat rasismu a diskriminace a Krásné časy…?, probíhající v rámci Týdne romské kultury.

Cílem je prozkoumat koncept spolupráce v současném umění a vyjít mimo (často uzavřený) svět umění. Dlouhodobě vzrůstá zájem o formáty, využívající spolupráce a dialogu coby uměleckých prostředků. Teoretik Richard Sennet v knize TOGETHER. The Rituals, Pleasures & Politics of Cooperation (SPOLU. Rituály, radosti & politika spolupráce) z roku 2013 popsal organizaci řemeslné dílny jako model spolupráce. Tvrdí, že samotná spolupráce je řemeslo, které v moderní společnosti mizí a že je tedy něčím, co je zapotřebí se znovu naučit. Kulturní prostory jako jsou galerie mohou díky svému postavení poněkud na okraji sloužit jako svobodné zóny k vizualizaci a novému promýšlení alternativních modelů spolupráce napříč nejrůznějšími obory a specializacemi.

 

VÝSTAVY:

 

HateFree?

Kurátorka Zuzana Štefková

Výstava HateFree?, prvně uvedena v Centru současného umění DOX v lednu 2016, vzešla z výzvy HateFree Art, reagující na nárůst nenávistných postojů vůči menšinám v ČR. Je součástí projektu HateFree Culture realizovaného Agenturou pro sociální začleňování. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Vystavující umělkyně a umělci se snaží zkoumat mechanismy, které definují určité skupiny jako podřadné nebo sociálně vyloučené a ukazují nebezpečí nárůstu nenávisti ve společnosti. Zároveň demonstrují víru v symbolickou sílu solidárního uměleckého gesta a jeho konkrétní účinek mimo úzce vymezený svět umění. Výběr děl z výstavy v Centru současného umění DOX připravila pro Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě kurátorka Zuzana Štefková.

út 5. 4. 17:00 HateFree? Diskuse k výstavě s kurátorkou Zuzanou Štefkovou, zakladatelem iniciativy HateFree Culture Lukášem Houdkem a umělkyní Tamarou Moyzes (Romane Kale Pantera)

 

Krásné časy…?

Výstava fotografií ze sbírek Muzea romské kultury v Brně představuje výjevy ze života Romů od poloviny devatenáctého století do počátku druhé světové války. Výstava se uskuteční v rámci Týdne romské kultury a potrvá od 4. 4. do 17. 4. 2016.