V návaznosti na téma skupinové výstavy Není čas na práci. Není čas bez práce, která zkoumá podmínky umělecké práce a její hodnotu pro společnost, zveme na diskuzi věnovanou protestním akcím v kultuře a umění.

 

V širší historické perspektivě budeme hovořit o protestních akcích umělectva a kulturních pracovnic a pracovníků proti podfinancování kultury a umění, legislativnímu neukotvení statusu umělce/umělkyně a prekarizaci práce v uměleckém provozu. Konkrétně se dotkneme například férového odměňování a pracovních podmínek, vztahu uměleckých institucí k umělkyni*umělci a nebo neviditelné práce, která je součástí tvorby uměleckého díla.

 

V reakci na aktuálně probíhající štafetový protest umělecké a kulturní obce na Slovensku proti změnám v kultuře a umění za ministrování Martiny Šimkovičové se diskuze dotkne také tématu cenzury a dalších praktik spojených s politickou kontrolou umění.

 

Chceme se rovněž kriticky zamyslet nad samotnou formou protestu. Jaké formy protestu a organizování se v minulosti ukázaly jako úspěšné? V čem spočívají jejich limity, případně jaké formy kolektivního organizování jsou efektivní. Má smysl vytvářet širší koalice s pracujícími z jiných uměleckých disciplín a sektorů, nebo by rezignace na specifickou pozici umělecké profese byla kontraproduktivní?

 

moderují: Matěj Pavlík a Medard Zeman

diskutující: Anežka Bartlová, Tereza Karpianusová, Tereza Stejskalová a Vojtěch Bárta