SITU
Dvorská 2, 678 01 Blansko
čt–pá 10–12 h, 13–17 h
so 14–19 h
SITU se zabývá využitím městských prostranství nejen k uměleckým aktivitám. Druhý ročník nabízí jednodenní procházku po místech, které jsou vybrány na základě pocitové mapy, diskuzí, komentovaných prohlídek, rozhovorů a dalších výstupů z minulého ročníku.
Ke spolupráci na výběru dílčích projektů zveme kolektivy zabývající se uměleckými akcemi a intervencemi ve veřejném prostoru. 6 míst a 6 setkání s uměním, které mohou diváci obejít během odpoledne se zastávkou v galerii na kávu a aktuální výstavy.
Program
Ježkův most – Peter Graham trio a Prakmen
Peter Graham Trio ve složení Radim Kolář / bicí, Ruda Drozd / baskytara, Jarda Šťastný aka Peter Graham / klávesy a místní experiment Prakmen – Radim Krutiš / kytara, Jaromír Piegl / baskytara, Radovan Opavský / perkuse, proměňují Ježkův most na monstrózní hudební nástroj i podium v jednom. Jsou to dvě nesourodé sestavy, takže nikdo – ani oni sami – neví, co se od nich dá očekávat. Jejich hudba vzniká přímo na místě za účasti publika a nikdy se neopakuje. Je jako setkání bájných draků, každý chrlí jiný oheň. Je to netaneční hudba k tanci i neposlouchatelná k poslechu zároveň. Kdo se však do jejich muziky skutečně zaposlouchá, pocítí nutkání projevit se vlastním pohybem, což je vlastně ten nejlepší způsob, jak se do ní doopravdy zaposlouchat.
Adast – Jaromír Šimkůj
Deníček na absolutno / Atypický interiér Adastového zámečku proměňuje výtvarník Jaromír Šimkůj na dočasný ateliér a galerii současně. K zhlédnutí je jeho prostorová instalace vlakových kreseb, která otevírá jednoměsíční intervenci První vesnické galerie ve Lhotě Rapotině. Šimkůj dlouhodobě rozvíjí práci s plechy a dráty, které zpracovává do geometricky abstrahovaných tvarů a linek, které odvozuje ze svých experimentálních vlakových deníků zakreslených během cest.
Výškáč – Timo
“Těžko se to popisuje”
Rožmitálova ulice – Lukáš Vacek
Kineticko-zvuková site-specific instalace je založena na vztahu materiálu a zvuku. Dílo se samo v průběhu času přetváří v rámci náhodné kompozice, jejíž kabely jsou zápisem pohybu jednotlivých objektů. Narušuje pevné struktury místa vibracemi a pohybem, ale zároveň výrazným hlukem, útočícím na vjemy diváka. Nečekaně se ozývající zvuk způsobuje šok a zpozornění, které na krátkou chvíli rezonuje prostorem ulice.
Zámecký park – bazmek entertainment
Jistě jste se mnohokrát sami sebe ptali, jak se brouci orientují ve světě městských parků a kulturní krajiny, přizpůsobené zejména životu člověka. Odpovědí na tuto otázku je staré a vzácné řemeslo broučích pastýřů. Smyslem jejich práce je provázet stáda broučků na jejich pravidelné cestě za potravou, asistovat s reprodukcí a pomáhat překonávat překážky, které před ně (a jejich vajíčka) moderní svět klade.
Proto pojďte a zřete jen vzácně viděné pastýře broučků. Poznejte jejich tradice a způsob života. A nezapomínejte: Příroda si vždycky najde cestičku.
Umělecký a realizační tým: bazmek entertainment
Pastýři broučků: Kristýna Kučerová, David Tchelidze
Koncept a režie: Patrik Boušek, Eva Lietavová, Anna Prstková
Začátky představení: 14:30, 15:15, 16:00, 16:45
Městský hřbitov – Kolektiv Lidi
I AM NOT ALONE
Šestitunový kámen je na svém místě už dlouho. Potkávají se zde dva lidé.
Potkávají se už dlouho a právě zde. Opravdu dlouho. Přicházejí, aby byli viděni. Tak, jak to na tomto místě dělají vždy. Přicházejí, aby viděli i oni vás a vyprávěli vám svůj příběh.
Co když jeden z nich nepřijde? Co když jsem zůstal sám? Potkám se alespoň s tebou? Jsi tam?
„Vidíme vás a známe vás. Jste poznáni. Jste viděni. Nejste sami.“
Performerka: Patrícia Pažická
Zvuk a hudba: Lukáš Palán
Hlasy: Patrícia Pažická, Petr Holík