Budova Sboru čekých bratří slouží v současné době jako výstavní a koncertní síň s jedinečnou akustikou. Stavba je významnou památkou Mladé Boleslavi a svým provedením se řadí k nejstarším renesančním pseudobasilikám mimo Italii. Připomíná slavnou minulost města v 16. století, kdy se město stalo centrem Jednoty bratrské.

 

Základní kámen byl položen patrně již roku 1544, na dokončení byl povolán Matteo Borgorelli, který vstoupil do služeb Kunráta Krajíře z Krajku, majitele boleslavského panství. Sbor byl dokončen o Velikonocích roku 1554. Po smrti posledního Krajíře Arnošta byl Sbor uzavřen a naposledy svému účelu sloužil od Rudolfova majestátu (1609) do Bílé hory (1620), kdy byl trvale uzavřen a přešel do správy katolické církve.

 

Sbor českých bratří Roku 1787 bylo ve Sboru umístěno vojenské skladiště, což způsobilo narušení stability budovy. Na nálehání Spolku krajského muzea koupilo roku 1899 budovu město a umístilo zde muzeum. Roku 1905 započala celková obnova silně zdevastované památky pod vedením architekta Antonína Wiehla, která byla dokončena roku 1908. V 70. letech proběhla další generální oprava, která Sbor upravila na již zmiňovanou koncertní a výstavní síň.