Ponorná řeka
Výstava Ponorná řeka je shrnující výběrovou prezentací ateliéru fotografie VŠUP v Praze po dosavadním pedagogickém působení Aleksandry Vajd a Hynka Alta (2008-2012).
Název Ponorná řeka představuje metaforu množiny fenoménů (kolektiv studentů, vývoj fotografie, utopie pedagogického procesu, lokální i globální trendy) v neustálém pohybu, který je někdy velmi zřetelný a snadno popsatelný, někdy však se tento pohyb nezřetelně mísí s pohyby v nejrůznějších směrech, někdy o tomto toku jen víme, vidět ho ale není možné. Motiv ponorné řeky je zásadní i při skladbě prací jednotlivých autorů, kde témata a způsob jejich zpracování na sebe navazují, navzájem se prolínají a překrývají. Společným je většině prací postkonceptuální uvažování (myšlenka zůstává základní osou díla, pozornost autorů se však znovu obrací ke zpracování v konkrétním materiálu; dílo je znovu artefaktem) v rámci fotografie s častými přesahy do jiných médií (video, instalace, socha).
Koncepce výstavy je založena na čitelném výběru prací, který jasně akcentuje směřování ateliéru – fotografie slouží jako opěrný bod pro širší uvažování, jako základní vymezení, které mnohé práce překračují nebo popírají. Výstava důsledně sleduje charakter ateliéru a prezentuje řadu velmi individuálních strategií, přičemž si nenárokuje univerzální pohled na obor.
Posláním výstavy je v neposlední řadě přispět k aktuální debatě na médiem fotografie, která ze za svoji krátkou historii proměnila od technické kuriozity přes respektované řemeslo až po jedno z nejčastěji využívaných médií v rámci výtvarného umění.
Kurátoři: Aleksandra Vajd a Hynek Alt
Asistent ateliéru: Peter Fabo
Architekt výstavy: Tomáš Svoboda
Grafický design: 2011Designers