Paralely moderní hudby a výtvarného umění: Meziválečné Československo
27. 11. 2018
Přednášky a diskuze
Pražská 13, 301 00 Plzeň
5. díl přednáškového cyklu "Paralely moderní hudby a výtvarného umění"
Hudba: Jazz a populární hudba v Československu v meziválečném období
Apačská tanečnice Emča Revoluce v pražském kabaretu Montmartre r. 1913. R. A. Dvorský a Melody Makers. Bohuslav Martinů – jazz, životadárná injekce a pokus o zachycení atmosféry a smyslu doby. Jaroslav Ježek a Orchestr Osvobozeného divadla. 30. léta v Československu ve znamení teoretického i praktického poznávání jazzu. Kritik, hudební publicista a propagátor jazzu Emanuel Uggé. Válečná swingová scéna – Karel Vlach, Gustav Brom. Rytmus 42 – válečná a poválečná jazzová avantgarda. Jan Hammer a Vlasta Průchová. Lubomír Dorůžka – legenda naší hudební publicistiky. Zasněžená romance, Andělský kabát – zahraniční i tuzemské jazzové filmy v československých kinech. První jazzový festival u nás. První jazzové publikace u nás.
Výtvarné umění: Český surrealismus
Oslavu moderního života charakterizovalo umění skupiny Devětsil, známé pod pojmem poetismus. V důsledku celosvětové ekonomické krize a narůstajícího nacionalismu ztrácí umění této generace postupně svou bezstarostnost a lehkost.
Umělci jako Jindřich Štýrský, Toyen anebo Karel Teige se pod vlivem francouzského surrealismu začínají zabývat lidským podvědomím.
Ve svých fantaskních dílech, připomínajících zlé sny, zrcadlí ohrožení doby.
Přednáší Zdeněk Raboch a Dušan Brozman.
Karel Teige