Odpad a umění, umění a odpad
Druhý ročník sympozia ODPAD A UMĚNÍ, UMĚNÍ A ODPAD se od prvního ročníku odlišuje maximálně.Zatímco loni jsme se mohli setkat s umělci, kteří s odpadem ve své tvorbě pracují zcela přirozeně, častoa jednoznačně, letos pozvání přijali tvůrci spojení se sklem: VLADIMÍR KOPECKÝ *JAROMÍR RYBÁK * ILJA BÍLEK * MARTIN OPL * DANIEL KINSKÝ *IVO KŘEN *
Sklo je svou podstatou velmi čistá hmota. I když asi vzniklo náhodou zatavením křemičitých písků v ohni, představujeme si sklo čiré, téměř neviditelné. Z takového pijeme víno a přes sklo brýlí a čočky fotoaparátů pozorujeme svět, čelní sklo dopravních prostředků nás ochraňuje při cestování. Na druhou stranu bývá sklo často nalezeno při archeologických vykopávkách a přítomnost zlomků v gotických nálezech dokládá bohatství společnosti.
Odpad je to, co civilizace nepotřebuje. Odhazujeme předměty a materiály, které nám posloužily a již jich není třeba. Umění často vrací do oběhu odložené nepotřebné předměty. Vzpomeňme si na Karla Nepraše a jeho cyklistické řetězy a páčky, na Věru Janouškovou a smaltované hrnce. Průzkumy smetišť dělával ve svém surrealistickém období i Picasso, výsledkem byl ikonický objekt Býk z řidítek a sedla kola.
Nesmíme také odhlédnout od faktu, že odpad zamořuje planetu. Problémem je nejen odpad nukleární, ale i rané nerozložitelné plasty v oceánech a volné přírodě. Vážnou komplikací začíná být tzv. cosmicdebris, suť létající v kosmu.
Pro sklo máme při třídění odpadu nejvyspělejší postup – hned dva různé kontejnery, zelený a bílý, na barevné a čiré sklo. Recyklace skla je mezi ostatními surovinami nejjednodušší. Z úlomků se stane opět užitné sklo.
Jak si poradí pět sklářů a jeden grafik a sklářský teoretik s možnostmi odpadových, nikoliv pouze skleněných materiálů, uvidíte už v neděli 28. 8. 2016 v 18:00 na vernisáži výsledků sympozia v galerii Art Space NOV. Autoři budou mít také možnost své dílo instalovat ve veřejném prostoru.
VLADIMÍR KOPECKÝ
* 1931 Svojanov, studoval na SOŠ sklářské v Kamenickém Šenově a SUPŠ sklářské v Novém Boru, absolvoval VŠUP v Praze v ateliéru monumentální malby a skla Josefa Kaplického. Ateliér skla na VŠUP v Praze vedl od roku 1990 do roku 2008. Často používá řezané tabulové sklo a nalezené materiály, s nimiž pracuje jako malíř nebo sochař- tvůrce objektů a performer.
JAROMÍR RYBÁK
* 1952 v Plzni, absolvoval SUPŠ sklářskou v Železném Brodě, obor hutního zpracování skla, po té atelier sklářské tvorby u prof. Stanislava Libenského na VŠUP v Praze. Člen skupiny Rubikon, vytváří skleněné plastiky a realizace do architektury. V roce 2001 nazval Ivo Křen jeho výstavu v pardubickém muzeu Stvoření z bestiáře.
www.rybakjaromir.cz
ILJA BÍLEK
* 1948 v Liberci, absolvoval SUPŠ sklářskou v Železném Brodě, obor hutního zpracování skla,
poté atelier sklářské tvorby u prof. Stanislava Libenského na VŠUP v Praze. Je vedoucím ateliéru skla na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem
http://www.iljabilek.com
DANIEL KINSKÝ
absolvoval SUPŠ v Turnově, studuje FUD UJEP ve sklářském ateliéru Ilji Bílka
MARTIN OPL
* 1992 ve Slaném, absolvoval SUPŠ sklářskou v Kamenickém Šenově, studuje FUD UJEP ve sklářském ateliéru Ilji Bílka
http://martinopl.com
IVO KŘEN
* 1964 v Pardubicích, grafik a kurátor převážně sklářských výstav, je teoretikem sklářské skupiny Rubikon. Pracuje jako kurátor sbírky skla ve Východočeském muzeu v Pardubicích. Ve volné tvorbě se specializuje na vícebarevný linoryt. Získal řadu ocenění Grafika roku.
http://www.ivokren.cz
Martina Vítková
Vernisáž bude v neděli 28.8.2016 v 18 hodin, její součástí bude performance prof. Vladimíra Kopeckého. Výstava potrvá do 24. 9. 2016.
Doprovodné programy:
11. 9. v 18:00 – ASSTMA, hudební projekt Filipa Jakše
16. 9. v 19:00 – Přednáška Martiny Vítkové: O umění a o tom, co civilizace nepotřebuje
24. 9. v 19:00 – Hubert Krejčí: Hadrářova céra, Hnojiště u cesty aneb Tajný magický kabinet Mistra Trampoliniho, jednoaktovky v podání ansámblu Restmüllbande.
Děkujeme Statutárnímu městu Pardubice a Pardubickému kraji za finanční podporu sympozia, městské části Pardubice 1 za veřejný prostor, firmě TRANSFORM Lázně Bohdaneč za poskytnutí průmyslové haly a firmě SK-EKO PARDUBICE S.R.O za všestrannou podporu.
Za materiál k tvorbě děkujeme firmám:
Medin, a.s., Halla, a.s., C. Bechstein Europe, Modelárna Nemošice,s.r.o., Optika Čivice, s.r.o., Tvar Pardubice v.d., SK-EKO PARADUBICE S.R.O., Transform a.s., Lázně Bohdaneč, Sklenářství Kudrnáč, Technistone, a.s. Děkujeme!