Omezení naší globální neoliberální ekonomiky, jež se opírá o neobnovitelnou těžbu přírodních zdrojů, dnes vedou k tomu, že mnozí touží po společenských změnách. V hledáčku jsou zejména ty, které by se mohly týkat našich každodenních zvyklostí a návyků. Krize, jako je nedávná pandemie Covid-19, odhalují křehkost životního stylu závislého na levných letech a nelokální výrobě zboží. Kvůli koncentrování globálního kapitálu do rostoucích urbanizovaných oblastí se města stávají stále dražšími a méně atraktivními, takže víc a víc lidí hledá jednodušší životní styl v menších komunitách.

  

Places of Rural Practice je mezioborový projekt zaměřený na aplikované zkoumání rozšířené architektonické a designérské praxe. Venkovský prostor, ve kterém je použit formát série workshopů, se stává místem vytváření experimentálních prostorových praktik. Každý z workshopů je realizován pod odborným vedením a věnován jednomu z následujících pěti témat: konstrukce, materiál, krajina, textil a potraviny. Účastníci žijí a pracují společně s daným expertem přímo v místě, což jim poskytuje ucelenou zkušenost s použitými postupy a získávané znalosti dává do souvislostí. Workshopy vytvářejí společné přesahy, z nichž vznikají další formáty a hybridní postupy. Vzorce těchto specifických zkušeností lze přenášet na jiná místa a do jiných kontextů a vytvářet cenné přístupy k vyprávění o alternativní budoucnosti.

 

Téma konstrukce se zabývá tradičními technikami spojování, cirkulárním využíváním stavebních materiálů a prvků a vytvářením konstrukčních prostorových struktur. Může jít například o rámovou konstrukci pro dřevěný pavilon nebo o novou interpretaci starých stavebních prvků z bývalého zemědělského areálu pro oázu.

 

V tématu materiál se místní stavební materiály využívají pro výstavbu klimaticky pozitivní architektury a je zde možné vyzkoušet si jejich haptické vlastnosti. Ať se jedná o tradiční využití vápna jako univerzálního stavebního materiálu nebo nové izolační materiály jako konopí, podstatná je společná spolupráce řemeslníků, klientů a architektů na konkrétních prototypech.

 

Krajina zkoumá kontextuální design venkovních prostor z hlediska vegetace, klimatu a ročních období. Zahrnuje péči o kuchyňskou zahradu, prořezávání starých ovocných stromů i vnášení nových prvků do areálu památkově chráněného parku.

 

U textilu se zaměříme na látku jakožto pomíjivý zdroj designu a každodenní užitný předmět. Může se jednat o návrhy pracovních oděvů nebo nástěnných závěsů s využitím modrotiskových technik, které mohou působit na dané místo prostřednictvím specifických symbolů.

 

Workshop potraviny pojednává o tom, co jíme, jako o prostředku komunikace pohostinnosti, jako o typu regionální produkce i performativní činnosti. Prostřednictvím kulinářské praxe se účastníci mohou dostat do kontaktu s hnutím za životní reformu v ovocnářské kolonii Eden nebo prostřednictvím fermentace katalogizovat smyslový archiv zahrad na vesnici.

 

Niklas Fanelsa (*1985) je architekt a zakladatel architektonického studia Atelier Fanelsa, mezinárodního týmu se sídlem v Berlíně a Gerswalde (Braniborsko). Tento ateliér zkoumá současné podoby práce, bydlení a pospolitosti na venkově, periferii i ve městě. Niklas Fanelsa vystudoval architekturu na univerzitě RWTH v Cáchách a na Tokijském technologickém institutu a následně spolupracoval s Architecten De Vylder Vinck Taillieu z belgického Gentu a s berlínskými Thomas Baecker Bettina Kraus Architekten. Pracoval jako odborný asistent na RWTH Aachen, BTU Cottbus-Senftenberg a Bauhaus-Universität Weimar. V letech 2019–2020 působil jako Emerging Curator v Kanadském centru architektury v Montrealu. Niklas Fanelsa je držitelem ocenění Deutsche Akademie Rom Casa Baldi. Od jara 2022 vyučuje na Škole inženýrství a designu Technické univerzity v Mnichově. 

 

kurátor cyklu: Miroslav Pazdera

 

Podpořeno Státním fondem kultury České republiky.