Kreativita je lidem vrozená vlastnost, je to přirozený potenciál každého z nás. Každý je kreativní, díky kreativitě stimulujeme svůj mozek, díky ní máme schopnost se neustále rozvíjet, inovovat, improvizovat, hledat nové způsoby, jak řešit problémy.

  

Kreativitu je možné rozvíjet, je možné se ji i učit. Možná že období minulého století (a nejspíš i předchozích století) donutilo naše prarodiče či rodiče poradit si v každé, i v té nejneobvyklejší, situaci. Bez možnosti pracovat s optimálními materiály, bez potřebných informací nebo i financí, jen za pomoci svého důvtipu a šikovných rukou. Nesvědčí o tom snad všechny ty po domácku vyrobené pomůcky, důmyslné přístroje či vizuálně neotřelé nástroje, nad kterými pořád žasneme?

  

Výstava Nejsem robot se ve vystavených projektech Kateřiny Šedé, Jana Fabiána nebo Ondřeje Přibyla projevuje nejen kreativními výstupy minulých generací, ale především otevírá téma současné lidské kreativity, využívající moderní technologie, nové materiály či umělou inteligenci. Místo skleníků z láhví od okurek pracujeme na zahradách se solárními technologiemi, místo doma poslepovaných hradů a letadýlek stavíme 3D tiskárny a místo sekaček s motorem z pračky podomácku konstruujeme drony. Lidská kreativita nemá žádné hranice a nic ji nedokáže nahradit. Představa, že se bez ní v dnešní době konzumu a vše usnadňujících technologií obejdeme, je mylná. Je tomu právě naopak.

  

Výstava v Galerii Atrium Žižkov chce ukázat umělecké projekty zachycující kreativitu předchozích generací a zároveň výstupy současných tvůrců, umělců, umělkyň a kreativců. Není babička Kateřiny Šedé ve skutečnosti stejně kreativní jako její vnučka? Proč nevnímat dědečka Ondřeje Přibyla jako komplexního umělce? A nejsou současní „mejkři“, kombinující design a funkčnost, těmi, kdo posouvají hranice lidských schopností? Jestli o nich ale něco víme s určitostí, tak to, že nikdo z nich nebyl a není robot. 

  

Ve výstavě budeme, jako již tradičně, kombinovat výstavní prostor s místem pro samotnou tvorbu, edukaci a tvůrčí dílnu. Děláme „edukační galerii“, galerii v procesu. Zapojte se do ní sami, přispějte vaší kreativitou k rozšíření vystavených objektů, fotografií nebo nápadů. 

  

makeři: Jasna – Michaela Doležalová, Openfootwear – Juraj Šuška a Veronika Krahulíková, Lego třídička – Pavel Rybníček, Re-vape – Kryštof Slouka a Viktor Vlček

  

Výstava vzniká ve spolupráci s organizací Maker Faire, její součástí je výstava fotografií získaných díky veřejné výzvě pro zasílání „kutilských prací“.