Přednáška z cyklu “Umění dívat se / vizuální kultura v soudobé společnosti”.

Přednášející: Mgr. Felix Borecký
Mgr. Felix Borecký (1981), vystudoval filosofii a estetiku na FF UK. Nyní je doktorandem na katedře estetiky FF UK, kde píše disertační práci na estetiku Mikela Dufrenna. Externě přednáší estetiku a hermeneutiku na FHS UK v Praze.

Mukařovský definuje mystifikaci jako “projev fiktivní, jež vydává neskutečnou událost za pravdivou, ale bez úmyslu deformovat posluchačovo jednání – prostě jen za tím účelem, aby byla vyzkoušena posluchačova důvěřivost”. Cílem přednášky bude exponovat tyto otázky: jaké jsou rozdíly mezi mystifikací, lží a fikcí? Do jaké míry a zda vůbec lze mystifikaci chápat jako umění? Jakou roli při zkušenosti mystifikace hraje komika? Nezbytnou výkladovou pomůckou budou příklady mystifikací, jako je Wellesova “Válka světů”, Kaufmanovy skeče, film Český sen.

Jak existují umělecká díla?
V čem spočívá hodnota umění?
Jak se lidské myšlení zrcadlí v dílech výtvarného umění a jak umění ovlivňuje naše vnímání a myšlení?
Mezioborový pohled na téma vizuální kultury se snaží přinést podněty nejen z oblasti tradičních dějin umění, ale také filosofie, sociologie, psychologie, teorií vidění a vnímání…
Přednášky jsou zaměřeny na hledání role umění v soudobé společnosti, vztahů mezi stereotypy ve vysoké i masové vizuální kultuře, proměn interpretačního rámce výtvarného díla. Zabývají se nejen umělci a jejich díly, ale i účastníky a zprostředkováním současného umění. Jsou určené všem, které jejich zkušenost s uměním – v kterémkoli jeho druhu, žánru či médiu – někdy přivedla k myšlenkám přesahujícím jednotlivé dílo.

Cyklus připravilo občanské sdružení JOHAN ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni za podpory města Plzně a společnosti Plzeň 2015.