Jindřich Zeithamml

Malíř Miloslav Moucha a sochař Jindřich Zeithamml se řadí mezi několik málo českých umělců, kterým se podařilo proslavit více v zahraničí než na české výtvarné scéně. Proto může být tato výstava pro mnoho diváků velkým objevem a mimořádným překvapením.

Miloslav MOUCHA

Miloslav Moucha (1942) emigroval v roce 1968 do Francie. V letech 1974 – 1990 působil jako profesor na École des Beaux-arts v Besanconu. Kresbě a malbě se věnuje od roku 1962, výtvarné vzdělání získal soukromým studium. Zpočátku byl ovlivněn symbolismem.

V polovině 60. let začal malovat zátiší a abstraktní obrazy meditativního charakteru. V 70. letech, po odchodu do Paříže, se přiblížil konceptualismu a také se krátce zabýval akcemi na hranici instalace a performance.

Jeho obrazy často vycházejí z Bible, v níž hledá odpovědi na otázky o smyslu světa. Vytvořil cyklus ilustrací ke knize Berešit, kde prostřednictvím abstrakce zachytil vznik světa. Od 90. let žije střídavě v jižních Čechách a ve Francii a zúčastňuje se členských výstav Umělecké besedy.

 

Jindřich ZEITHAMML

Jindřich Zeithamml (1949) je české veřejnosti znám až od 90. let, kdy se vrátil z emigrace a posléze se v roce 1995 stal profesorem na pražské Akademii výtvarných umění.

Jindřich Zeithamml studoval od roku 1968 AVU v Praze. V roce 1972 emigroval nejprve do Itálie a poté do Německa, kde studoval od roku 1976 do 1982 na Staatliche Kunstakademie Düsseldorf u profesora Norberta Kricke. Už koncem sedmdesátých let vytváří – většinou dřevěné – oválné polychromované objekty a objekty podobné otevřeným skříňkám či pokladnicím. Do povědomí veřejnosti se vryl jako autor minimalistických geometrických soch. Jsou převážně ze dřeva nebo MDF, pokryté barvou, plátkovým zlatem nebo plátkovým stříbrem.