Čínská oblast delty Perlové řeky, „továrna světa“ poháněná lidmi, se postupně stává jednou z hlavních oblastí přechodu k výrobním systémům založených na interakci lidí a robotů. Od automatizovaných kuchyní a krejčovských obchodů po zemědělská pole, prostorová uspořádání a protokoly, které jsou výsledkem automatizace práce, čelí konvenčním prostorovým požadavkům a normativním pravidlům v oblasti zdraví, bezpečnosti a dobrých životních podmínek. Přinášejí nové formy územní okupace a soupeření, leží nad rámec klasických pojmů autorství a podpisu.

 

Tato prezentace se zaměří na továrny v oblasti delty Perlové řeky, představí výzkum (automatizovaných) forem práce v továrně, rozložení a architekturu a hospodářství továrny jako zóny, ale také její správu. Prezentace navazuje na probíhající výzkum, který je součástí programu Automated Landscapes v Het Nieuwe Instituut, a dokumentuje a reflektuje vznikající architekturu a urbanismus automatizované práce v oblasti delty Perlové řeky se zaměřením na současné případové studie automatizované výroby, logistiky a infrastruktury dodavatelského řetězce. Vybrané případové studie osvětlují potenciální nové/budoucí architektonické typologie, jako jsou nové definice zaměstnání a práce a interakce mezi lidmi a stroji.

 

Merve Bedir je architektka působící v Rotterdamu. Její výzkum se zaměřuje na infrastruktury pohostinnosti a mobility. Druhá linie výzkumu sleduje vztahy mezi člověkem a ne-člověčími bytostmi v kontextu ekologie a kybernetiky. Je členkou BAK v Utrechtu a pedagožkou na Škole architektury na univerzitě v Hongkongu. Je též spoluzakladatelkou Aformal Academy (experimentálního školního programu v regionu delty Perlové řeky), zakládající členkou Mutfak مطبخ Workshop (zaměřený na kuchyni jako kulturní prostor v Gaziantepu v Turecku) a zakládající členkou Centra prostorové spravedlnosti (Center for Spatial Justice) v Istanbulu. Bedir je držitelkou doktorátu z Katedry architektonického inženýrství na Technologické univerzitě v Delftu a bakalářského titulu z Středovýchodní technické univerzity v Ankaře. Je spolueditorkou cyklu Nové hedvábné stezky (New Silk Roads) na e-flux architecture. Publikuje mj. v Harvard Design Magazine, AD Magazine a v The Funambulist. Její práce získala ocenění od Prins Claus Foundation, European Cultural Foundation a Europan a byla recenzována v The Guardian, Metropolis a Avery Review. Jako kurátorka připravila uncommon river (Plovdiv, Bulharsko, 2015), Vocabulary of Hospitality (Istanbul, 2015) a spolukurátorovala Automated Landscapes (Šen-čen, 2017 a 2019). Nedávno byla její práce Unsettled Urbanism vystavena v Matadero Madrid (2020) a v rámci hlavní výstavy Bienále architektury v Benátkách (2021). Další nedávná práce Floor Table (2022) bude prezentována v Smithsonian Design Museum. Zúčastnila se také bienálí v Istanbulu, Saõ Paulu, Šen-čenu a Bukurešti a trienále v Oslo.

 

kurátor série přednášek: Lukáš Likavčan