Výstava Shake Off the Skin propojuje dva autory, kteří sdíleli ateliér kresby Jiřího Petrboka na pražské AVU, a nyní vstupují do společného dialogu tvarů, deformací a emocí, v němž hranice mezi figurací a abstrakcí splývají.

  

Matěj Pokorný po delší době prezentuje jak sochy, tak malbu. Ačkoli se vzdaluje od tradiční figurativní malby, její stopy zůstávají v jeho tvorbě stále patrné. Malba je pro něj autentickým projevem vnitřního chaosu a akutní expresivity. Jeho obrazy oscilují mezi jasným sdělením a nejasným pocitem, mezi destrukcí formy a jejím nevyhnutelným znovuobjevením. I přes zdánlivou surovost a agresivitu tematizují lidskou křehkost, což umocňuje i volba materiálu.

  

Jan Štulíř pracuje s plátnem jako s prostředkem pro vyjádření neuchopitelných procesů. Molekuly, reinkarnace, meziprostor – témata, která ve své tvorbě rozvíjí, odkazují k proměnlivé povaze bytí. V jeho dílech vzniká napětí mezi povrchem a hloubkou, mezi hmotou a její imaginací. Štulířovi jde primárně o to, co se děje uvnitř, pod slupkou bytostí a objektů. Dotýká se otázek osobní identity, společenských rolí a mezilidských vztahů. Jeho práce vycházejí z intuitivních impulsů, kde silná emoce vede k rozvinutí komplexního příběhu, který však zůstává v obrazu otevřený.

  

Oba autoři se ve svých pracích dotýkají banality na hraně, přiznané deformace a otevřené upřímnosti. “Zatímco Štulíř obrazy hladí, Pokorný jim chce dát do držky,” říká Petrbok. Oba pracují se skrytými obrazy, ve kterých se odráží současnost. V Shake Off the Skin nehledají pouze podstatu obrazu a objektu, ale také zkoumají proměnlivost identity: jsi to ty, ve více podobách?