Zveme na dernisáže výstav Conditio humana a Mám kořeny v květináči.

 

14:00 Komentovaná prohlídka výstavy Marius Kotrba: Conditio humana (1. patro)

Retrospektivní výstava Maria Kotrby v širokém záběru přiblížila všechny oblasti umělcovy rozsáhlé intermediální tvorby a naznačila jejich propojení. Představila i dosud nevystavované práce od dob studií po závěrečné období jeho života, dokumentovala některé Kotrbovy sochařské realizace v exteriéru, včetně děl určených pro brněnský veřejný prostor. Za všemi těmito díly se skrývají různé příběhy a prožitky, které na speciální komentované prohlídce přiblíží kurátorka Jana Vránová v dialogu s rodinou umělce a jeho přáteli Jiřím Plieštikem, Jaroslavem Koléškem, Rostislavem Koryčánkem, Svatoplukem Sládečkem a dalšími hosty.

 

15:00–17:00 Workshop pro všechny generace: Je libo TIMO? (hala)

Timovy básně, trefné komentáře na aktuální situaci nebo jiná obrazová díla jsou už přes deset let k vidění ve veřejném prostoru (nejen) Brna. Co by se ale s takovými vzkazy stalo, kdybychom si je mohli přivlastnit, přetvořit a aplikovat do prostředí naší úzké individuální bubliny? V rámci dílny si vyzkoušíme techniku streetartu – formulovat sdělení, vytvořit šablonu, vybrat barvu spreje a aplikovat svůj vzkaz na připravenou textilii.

 

16:00 Přednáška Moniky Lukášové-Spilkové na téma Kořeny a legislativní kontext graffiti a street artu v České republice (studio)

Přednáška poskytne vhled do umělecko-historického vývoje různých forem pouličního umění v zahraničí i ČR. Představí také legislativní kontext tohoto typu tvorby v ČR zejména po zavedení tzv. sprejerského paragrafu v roce 2001 – novelizace, která graffiti kriminalizovala. Dále se zaměří také na aspekt svobody projevu, spojený s tvorbou graffiti a street artu. 

 

17:00 Komentovaná prohlídka výstavy TIMO: Mám kořeny v květináči (přízemí)

Výstavou provede kurátorka Terezie Petišková v dialogu s Monikou Lukášovou-Spilkovou a Katarínou Horák Beyelovou.