foto V.Š.B._2024

Od roku 2011, nyní s grantovou podporou Státních fondů MKČR a Města Poličky, svépomocí naší i zúčastněných umělců a umělkyň se snažíme pokračovat v misi propojování umělců a umělkyň všech pohlaví, rodů, věků, univerzit, míst, oborů, kdy zkušenější inspirují začínající a naopak. Hlavní téma je Panta Rhei / Vše plyne. Platónova zkrácená verze myšlenky antického filosofa Herakleita z Efezu. Vše se neustále proměňuje, my i vše kolem, proto v podstatě neexistuje “bytí” v tom smyslu, jak bychom ho chtěli chápat. 

 

Přesto se v prostoru, kde žijeme, o cosi snažíme, “jsme” a sdílíme ho s dalšími kreativními bytostmi, to nám dělá radost a naplňuje nás i prostor smyslem, dočasným, proměnlivým. Lidská setkání nám dávají smysl. Věnujeme se pěstitelství, chovatelství, řemeslům a umění, údržbě lesa a louky, provozujeme galerii, stavíme drobné stavby a chceme se o tento unikátní přírodní a kulturní prostor podělit s ostatními vnímavými bytostmi, dětmi, umělci a veřejností.

 

Pozvaní umělci, lektoři, absolventi a studenti uměleckých univerzit:

Akkamiau, Lenka Kočišová, audiovizuální umělkyně tvořící na pomezí techna a experimentální elektroniky. V roce 2022 obdržela grant na produkci uzemňujícího rituálu Voltage 2.0. Žije v Berlíně.

 

Mika Johnson, Američan žijící v Čechách, režisér a multimediální umělec známý pro práci s virtuální realitou. Ve své práci kombinuje prvky snů, mýtů, rituálu a biodiversity.

 

Ewa Žurakovská, polská performativní umělkyně a hudebnice, lektorka AAU Praha (Performance and Ritual). Studovala kulturní antropologii a alternativní divadlo na pražské DAMU. Pracuje s hlasem, zvukem, pohybem a čerpá ze studnic lidové tvorby i moudrosti.

 

Daniel Vlček je absolvent ateliéru Nová média 2 na AVU, vizuální umělec, experimentátor, galerista (Galerie Ferdinanda Baumana a Berlínskej model) a člen skupiny Guma Guar. Věnuje se abstraktní malbě, která odráží jeho hudební zkušenosti.

 David Těšínský je fotograf a cestoval, který navštívil více než 70 zemí. Ve svých fotografiích prezentuje se sobě vlastní intenzitou současný život a často situace na hraně. Má schopnost být lidem blízko.

 Jonne Väisänen je finský umělec, absolvet AAU Praha a UMPRUM. Věnuje se fotografii s přesahem k prostorovým instalacím.

Jakub Král, filmař, režiséř, tvoří pro Artyčok.Tv vytváří video portréty umělců.

 

Eliška Šárková, vizuální umělkyně a fotografka, absolventka FAMU, pracuje konceptuálně s médiem fotografie, které svými intervencemi posouvá k hranici abstrakce.

 

Simona Šreková, absolventka Institutu tvůrčí fotografie v Opavě, se věnuje koncentrované práci s prostorem, který je pro ni emociálně nabitým polem, z něhož vizuálně čerpá obsahy svých fotografií.

 

Štěpánka Nikodýmová, absolventka pedagogické fakulty se zaměřením na výtvarnou výchovu, vede tradičně naše dětské kreativní dílny. Její diplomová práce, Umění z odpadů, video “Paní igelitka”, si získala pozornost díky tématům recyklace v době, kdy ještě nikdo nic moc nerecykloval. Dílnu povedou společně s Veronikou Jílkovou, absolventkou Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, vizuální umělkyní, hudebnicí, herečkou, performerkou a zpěvačkou (La Mimoza); a Boleslavem Houdkem, hudebníkem, hercem a performerem. 

 

Asistentky dílny a letního setkání jsou Nikol Nemergutová, absolventka Pedagogické fakulty v Praze, a Natália Krivoseinová, studentka AAU Praha.

 

Dětská kreativní dílna pro děti s tématem Bytosti lesa – Zvuky lesa proběhne v pátek 9. 8. 13:30–17:00, zakončení dílny s účastí rodičů, svačinky s sebou.

Ve 20:00, rituál Probuzení s Mika Johnsonem a Janem Tompkinskem

 Další program se bude konat v sobotu 10. 8. v odpoledních hodinách “rozcvička s Veronikou” a od 17:00 vernisáž Letního setkání