Pátý a poslední díl série Landscape Exchange bude diskuzí o urbánní transformaci současných zemědělských teritorií v metropolitních i venkovských oblastech. Naším hostem bude Milica Topalović, architektka, vědecká pracovnice a docentka architektury a územního plánování na ETH v Curychu. Milica pohovoří o výzkumných metodách a tématech jejích teritoriálních průzkumů a projektů ve venkovských oblastech Singapuru, Švýcarska a v údolí Nilu.

 

Jaká je budoucnost rozmanitých krajin a území zapletených do globální sítě současných měst prostřednictvím toků vody a potravin, pohybů pracovních sil a dalších vazeb? Jak je život lidí a ostatních živočichů ovlivněn městy a urbanizací?

 

Architektonický diskurz se i nadále zaměřuje hlavně na budovy a města, zatímco širší metropolitní území jsou vystavena rychlým a dalekosáhlým transformacím s masivními sociálními a environmentálními důsledky bez patřičné pozornosti. Jak mohou architekti reagovat na tyto naléhavé změny? Může se architektura stát ekologickou a jít nad rámec lidského a postaveného, aby se zapojila do životního prostředí jako celku?

 

Zemědělství je zásadní téma, které v posledních letech stále zůstává mimo zorné pole architektury. Téměř polovina celkové rozlohy planety je v současnosti využívána nějakou formou zemědělské produkce, a proto se zemědělské oblasti mohou stát nejnaléhavější oblastí zájmu udržitelné územní politiky. Mnoho druhů zemědělské produkce je spojováno s rostoucím rizikem klimatické změny, vyčerpáním přírodních zdrojů a nevyhnutelným zhoršením životních podmínek místního obyvatelstva. Zvyšuje se povědomí o důsledcích industrializace zemědělství a jeho závislosti na hnojivech, pesticidech a fosilních palivech. Tyto problémy jsou součástí krize klimatu a biodiverzity, a proto si žádají také nové přístupy v architektuře.

 

Poslední díl série Landscape Exchange zahájí diskuzi o urbánní transformaci současných zemědělských teritorií v metropolitních i venkovských oblastech. Naším hostem bude Milica Topalović, architektka, vědecká pracovnice a docentka architektury a územního plánování na ETH v Curychu.

 

Práce Milici Topalović se zabývá urgentními transformačními procesy, kterým jsou mimoměstské oblasti vystaveny prostřednictvím pohybu kapitálu, sociální restrukturalizace a klimatických změn. Se svým týmem a studenty ETH podnikla celou řadu teritoriálních studií po celém světě ve snaze decentralizovat a „ekologizovat“ přístupy architektů k městu a urbanizaci jako takové. Program Architecture of Territory na ETH odhaluje tyto obavy v prostředí architektonického vzdělávání a otevírá širší pole pro výuku, výzkum a architektonickou praxi.

 

Ve své nedávné práci se tým Milici Topalović zabýval regiony, jejichž sociální a environmentální kvality byly zhoršeny neudržitelným zemědělstvím a těžbou surovin, se záměrem navrhnout jejich transformaci na území založená na principech agroekologie.

 

Akce se bude konat prostřednictvím platformy Zoom.