Ladislav Sitenský, Na kole

Ladislav Sitenský (1919 – 2009) patří mezi nejznámější české fotografy druhé světové války a je nejslavnějším fotografujícím vojákem západní fronty z Československa. Je známý svými závažnými tématy – letci stíhaček, fotografiemi skautingu, reportáží z pohřbu Tomáše Gariqua Masaryka, jeho publikace o 312. stíhací peruti byla v době února 1948 komunistickým režimem zlikvidována.

 

Byl ovšem také typickým představitelem fotografa československých meziválečných lifestylových obrázkových magazínů, na které navázal v druhé polovině padesátých let obrazovými vlastivědnými a cestovními publikacemi. Jedna z nich se stala inspirací pro naši výstavu.

 

Na základě úspěšně vydané obrazové publikace Na řeku (Olympia, 1958) kde spoře oděné dívky jezdí na loďkách po českých řekách a objevují jejich romantická zákoutí, napsal Sitenský scénář další publikace. Ovlivněn filmovým propagačním snímkem z Apeninského poloostrova, ve kterém „italské krásky“ putující na kolech ukazují hrady a zámky, vytvořil koncepci pro českou adaptaci pod názvem Putování na kole a během jednoho léta i fotografie do plánované knihy. Redaktor ji odmítl a doporučil Sitenskému dívky nahradit chlapci a tak v létě 1959 vyjel fotograf s pěti mladými muži na obdobnou cestu.

 

Varianta s chlapci byla stejně neúspěšná a nebyla vydána. Sitenský se obrátil na soud, ve kterém ho zastupovala JUDr. Dagmar Burešová. Soud vyhráli a publikace s chlapci na kolech vyšla v roce 1963, ovšem doplněná snímky zemědělských strojů a záběry z továren.

 

Výstava bude sestavená z jak dívčí tak mládenecké varianty cykloputování po středních a jižních Čechách z přelomu 50. a 60. let 20. století. K výstavě vyjde publikace podpořená grantem Ministerstva kultury ČR.

 

Kurátorem výstavy je Jan Freiberg, spolupráce Adéla Kándlová, vnučka Ladislava Sitenského.