Komentovaná prohlídka výstavy PRACOVNA REPUBLIKY. Architektura Plzně 1918-1938
Výstavou provází její autor a kurátor Petr Domanický.
Kapacita je omezena, nutná rezervace na tel. 377 908 534 (pokladna výstavní síně, denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin).
Vstup zdarma k platné vstupence.
Plzeň většinou nebývá vnímána jako město pozoruhodné z hlediska svého architektonického vývoje v nové době. Tato skutečnost má však příčiny spíše než v nízké kvalitě stavební historie města v její neznalosti. Západočeská galerie v Plzni se v posledních letech po zpracování dílčích témat (Adolf Loos, Hanuš Zápal atd.) touto výstavou pokouší o první komplexní pohled na urbanistický a architektonický obraz metropole západních Čech v éře První republiky. Pozornost je věnována jak dílům známých architektů včetně Adolfa Loose, tak místním tvůrcům (Hanuš Zápal, Bohumil Chvojka, Václav Neckář, Václav Klein, Leo Meisl, Emil Ondráček). Nejde však jen o jednotlivé stavby a neuskutečněné návrhy, ale předně o vyzdvižení unikátního procesu, kterým město tehdy prošlo. Vedle staveb na „zelené louce“ se tehdy totiž v nevídaném rozsahu a koncepčně dařilo proměňovat starší budovy i celé dříve devastované plochy pro nové městské funkce a budovat tak důstojné centrum velkoměsta. Odlišné podmínky znemožnily sice Plzni následovat vzoru Hradce Králové (zvaného Salon republiky), přesto západočeská metropole zažívala v urbanismu a architektuře nejlepší období za posledního půldruhého století.
Součástí expozice jsou četné cenné dokumenty, modely staveb a jedné z prvních neonových reklam, fotografie i úryvky dobových filmů, návštěvníci uvidí také vlastní pracovní stůl architekta Karla Lhoty, spolupracovníka Adolfa Loose.
K výstavě vychází vyšla ve spolupráci s vydavatelstvím Starý most stejnojmenná kniha.
Výstavu připravil kurátor sbírky architektury ZČG Petr Domanický.