7. výstavní blok

Jsme determinováni mnoha filtry, pravidly, formami. Právem faktickým a zvykovým. Vyhláškami, pověrami a pranostikami. Jsme svědky absolutní a patrně nezbytné kontaminace výchozího subjektu. Bytosti, která se nazývá člověk. Vymanit se ze systému v jeho celkové podobě patrně není možné.

 

Jozef Čižmár přistupuje k tvorbě vlastních plastik způsobem, který je v jistém smyslu specifickou a řízenou dekontaminací od zažitého prostředí posledních desetiletí. V základu vychází z příhodného období pro tento počin. Vychází z období raného dětství. V jedné rovině tak navazuje, nebo lépe komentuje dobový fenomén tzv. malých dospělých, kteří mohou prakticky vše, avšak nejsou skutečně odpovědní. V rovině druhé je dětství filozofická metafora k nevinné a pravidly nepoznamenané bytosti, která v zásadě jen existuje a to navíc zdánlivě nezávisle na všem okolním. Čižmárova dekontaminace člověka, spočívá v několika řekněme osobitých technických a formálních přístupech.

 

Výchozí figura dítěte je zbytnělá, nebo dochází k jemným deformacím obličeje. Mění se proporce hlavy a někdy také těla. Určitým způsobem tímto samotné „dítě“ záměrně zpochybňuje a vytváří tak spíše výchozí organickou bytost, která je lehce postavená mimo čas. Zásadní jsou však atributy, které autor svým figurám přisuzuje. Oscilují mezi minulostí a přítomností. Mezi reálným a fantaskním. Postavy jsou opatřeny brněním, liturgickým oděvem, nebo dětským overalem, který doplňují obličejové masky a pokrývky hlavy vycházející z komiksového nebo herního prostředí. Kombinace, které nejsou nikomu povědomé. Souvislosti vyprávějící vlastní uzavřené příběhy.

 

Nejde o šíření jakýchkoli narativů, nebo o invaze vlastních svrchovaných názorů do nejbližšího okolí. Podstata je ve vlastním přesvědčení, že vnitřní svoboda a autonomie má smysl. Jste jednoduše kýmkoli a kdykoli. Zbaven všech filtru, konvencí, masek a pravidel. Dekontaminován formou zastoupenou jak narušením fyzických proporcí, tak negací všech možných vizuálních, módních a konvenčních hranic, které často více než fakticky sužují a kontaminují člověka mentálně.

  

Jozef Čižmár (*1993) vystupuje také pod svým pseudonymem Andros Foros. Umělecké vzdělání získal na Akademii výtvarných umění v Praze, kde v letech 2013–2019 studoval v ateliéru figurálního sochařství a medaile u Jana Hendrycha a Vojtěcha Míči, ateliér kresby absolvoval v ateliéru Jiřího Petrboka.

  

kurátor: Jan Kudrna