Joana Moll, The Hidden Life of an Amazon User

Sérii spořičů obrazovky Blind Visions (Slepé vize), která si klade za cíl zkoumat široký fenomén digitálně konstruovaných a vypočítaných obrazů a vhledů, jsme začali tématem extraktivismu v díle srbského umělce Vladana Jolerа s názvem Nový extraktivismus. Tento umělec spolu s Kate Crawford, přední výzkumnicí v oblasti umělé inteligence a jejího dopadu, pracoval na tématu umělé inteligence prostřednictvím případové studie zařízení Amazon Echo ve své práci Anatomie systému AI. Toto dílo odhaluje skryté infrastruktury stojící za lákavým a téměř magickým hlasovým rozhraním.

 

Tématy extrakce a vykořisťování v digitálním prostředí sérii Blind Visions také uzavíráme. Skrytý život uživatele Amazonu od umělkyně a výzkumnice Joany Moll je výmluvným komentářem k těžbě dat v digitálním prostředí nadnárodními korporacemi, konkrétně Amazonem.

 

V této práci je uživatel svědkem neviditelných a zastřených procesů a přenesených energetických nákladů, které jsou odhaleny pouze díky jeho vlastní fyzické energii a elektřině jeho domácnosti. Joana Moll tímto způsobem komentuje „atraktivní rozhraní […]“ korporace, která využívá agresivní obchodní modely a personalizované uživatelské zážitky. „Tato rozhraní zatemňují sofistikované obchodní modely, které jsou ukryty v nekonečných stránkách nečitelných kódů, z nichž všechny jsou aktivovány prací uživatele.“ [Moll, 2019]

 

Zatemňování a extrakce, ať už na úrovni interakce uživatele, nebo na úrovni přírodních zdrojů, jsou realitou digitálně konstruované přítomnosti počátku 21. století. Interpretace a popis reality prostřednictvím digitálních prostředků má dalekosáhlé důsledky pro socioekonomické sféry každého „uživatele“ dnešního světa.

 

ScreenSaverGallery ke stažení zde.