Jiří Olič – JOSEF VÁCHAL
Přednášku o malíři, grafikovi, spisovateli a básníkovi Josefu Váchalovi (1884-1969), který žil na rohu vršovických ulic Žitomírská a Kodaňská, přijede z Bratislavy pronést Jiří Olič, spisovatel, básník a esejista, který o Váchalovi publikoval několik knih.
“Dílem Josefa Váchala jsem se soustavněji začal zabývat začátkem let 80. Zdálo se být (a také bylo) aktuální, svobodné a originální. Ten zájem vyplýval také z těžkého ovzduší normalizace a z mých postojů, nejenom politických, v tom díle bylo stále něco navíc, co přesahovalo dobové postoje, názory a tendence. Personifikovalo něco z údělu národního paradoxně ovšem – neboť bylo poněkud anarchisticky proti všem. Jak jinak v díle umělce, jenž sice byl nemanželským původem po matce Váchal, ale otcem byl Josef Aleš, ten národní Mikuláš Aleš byl Váchalovým strýcem. Josef Váchal se ovšem od svých symbolistně secesních začátků postavil nejenom proti všem národním mýtům v umění i politice, ale také proti všemu “cizáckému”. Byl doma a svůj spíše ve světě duchovním. Žil ve světě přízraků a vidin, které ho pronásledovaly již jako knihařského učně, odtud potom jeho sklony k mystice, okultismu, teozofii a magii. Navíc: byl nesmírně pracovitý a tedy proti všemu co bylo bezpracné, příliš módní a časové, v také v tom jeho příklad může posloužit dodnes. Samostatnou kapitolou je jeho důraz na grafiku, grafikové v českém umění tvoří dodnes zvláštní a samostatnou linii.” (Jiří Olič)
Série přednášek v Café Sladkovský se zaměřuje na moderní a současné umění, architekturu, veřejný prostor a významné osobnosti, které žily/žijí ve Vršovicích. Doplňují je večery videoartu pořádané ve spolupráci s VVP AVU.