Konceptuální tvorba Jense Kleina se dlouhodobě vyznačuje především specifickým přístupem k archivním a nalezeným materiálům. Soubor Balloons se skládá z 19 snímků spolu s meteorologickými informacemi a je součástí většího cyklu, který důmyslně „dokumentuje“ bývalou hranici mezi dvěma německými státy. I když si člověk může myslet, že balóny měly výhradně meteorologický účel, ve skutečnosti přepravovaly malé balíčky s politickými letáky, novinami a knihami ze západního Německa a byly monitorovány, fotografovány a ničeny zaměstnanci tajné služby Stasi. Bez předchozího kontextu se však tyto nalezené fotografie samy o sobě vyznačují absurdní sugestivní vizualitou.

 

V rovněž prezentovaném souboru Applicants / Žadatelé vybral Klein 176 portrétních fotografií zájemců o stipendium jistého studijního programu z let 1950 – 2012. Kromě jakési vizuální kroniky německých dějin tak projekt popisuje i proměnu samotného fotografického média: z černobílé na barvu, od analogických procesů k digitálním, od propracovaných ateliérových snímků po rychlé fotky z fotobudek. Knižní formou pak budou představeny i další Jensovy projekty zkoumající samotnou podstatu fotografického obrazu.

 

Jens Klein (*1970) kromě Academy of Visual Arts Leipzig studoval či se účastnil rezidencí také v Jordánsku, Palestině, Izraeli nebo Číně a vystavoval ve významných evropských institucích. Žije a pracuje v Lipsku. www.jensklein.com 

 

JENS KLEIN
TALKING ARCHIVES
vernisáž: 16. 9. 2020 v 19h + DJ Filip Radio 1
výstava: 17. 9. – 11. 10. 2020 + 3. – 31. 12. 2020
otevřeno út–ne 13–18 h / facebook event
 

Tato výstava se koná za spolupráce s německým magazínem PHOTONEWS a je speciálně podpořena Česko-německým fondem budoucnosti. Náš výstavní program 2020 je podporován granty Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury, MHMP A MČP1. Mockrát děkujeme!