PRO NEMOC ZRUŠENO – Jean-Louis Cohen: Uncle Sam in the Land of the Soviets. The Ambiguities of Russian Amerikanizm
17. 1. 2022
Přednášky a diskuze
Idealizované představy o Americe, která představovala touhu i hrozbu zároveň, hrály důležitou roli při utváření ruské architektury a městského navrhování od americké revoluce až do pádu Sovětského svazu. Jean-Louis Cohen sleduje silný koncept tzv. amerikanismu a jeho vliv na ruské stavební prostředí od raného carského zájmu o Ameriku revolučního období přes velkolepé světové výstavy v devatenáctém století až po obchodní domy, mrakodrapy a továrny postavené v Rusku podle amerických metod ve dvacátém století. Vize Ameriky zaujaly také ruskou avantgardu, od El Lisického po Moiseje Ginzburga. Cohen zkoumá pokračující umělecký dialog udržovaný mezi oběma zeměmi v polovině století a v pozdní sovětské éře, kdy studená válka vyvolala strategické soupeření.
Jeho studie o amerikanismu v architektuře a urbanismu Ruska představuje aktuální příspěvek k pochopení moderní architektury a její širší geopolitiky. Výzkum, zaměřený na architekturu a urbanismus, ukazuje, že toto prizma je velmi užitečným prostředkem k pochopení teoretických či filozofických základů mnohostranného vztahu, zejména pokud se oba partneři na vlastní pěst snaží nově definovat povahu společnosti a roli vlády a zároveň vytvářejí metodologii, jak reagovat na industrializaci a modernizaci. SSSR i USA si cenily symbolů a teoretických modelů jako demonstrace životaschopnosti a správnosti: architektura a urbanismus byly kvintesencí politiky a dogmat a vysvětlují jednání každého státu z nejjasnějšího hlediska.
Jean-Louis Cohen je architekt, historik a kurátor, dlouhodobě se věnuje výzkumu moderní architektury a městského plánování. Od roku 1994 působí jako profesor dějin architektury na Institutu umění Newyorské univerzity. Byl rovněž hostujícím pedagogem na škole architektury Princetonské univerzity. Jako kurátor připravil řadu výstav v institucích jako Museum of Modern Art, New York; Canadian Center for Architecture, Montreal; Centre Georges Pompidou, Paříž; Deutsches Architekturmuseum, Frankfurt; Cité de l’architecture et du patrimoine, Paříž; MAXXI, Řím. Publikoval více než 40 knih v mnoha zemích a několika jazycích. Mezi nejvýznamnější patří: Building a New New World: Amerikanizm in Russian Architecture, 2020; Frank Gehry: Catalogue Raisonné of the Drawings, Volume One, 1954–1978, 2020; Le Corbusier: An Atlas of Modern Landscapes, 2013; Interférences / Interferenzen: Architecture, Allemagne, France 1800-2000, 2013; The Future of Architecture since 1889, 2012; Architecture in Uniform: Designing and Building for the Second World War, 2011; Scenes of the World to Come, 1995; Le Corbusier and the Mystique of the USSR, 1992.