foto: Johana Pošová

Zveme na výstavu Jakuba Berdycha Karpelise, který se věnuje především konceptuální tvorbě s tradičními materiály jako kámen, sklo nebo porcelán, a je spoluzakladatelem českého designového studia Qubus Design Studio. Výstava Samosebou reaguje přímo na tvorbu „básníka dřeva“ Dušana Samo Jurkoviče.

 

Dušan Samo Jurkovič se do širšího povědomí česky mluvící společnosti zapsal především poté, co v roce 1898 dokončil stavbu jídelny a útulnu na Pustevnách. Josef Merhaut byl Jurkovičovou prací natolik okouzlen, že jej nazval „básníkem dřeva“. Merhaut narážel na Jurkovičův tvůrčí přístup k lidovému stavitelství a práci s ornamentem. Poetický přístup k architektuře Jurkovičovi zůstal, i když se už neuchyloval k folklórní inspiraci a pracoval modernistickými formami architektury. Jurkovič nikdy netíhl k civilnímu provedení stavby. U svých staveb se naopak snažil najít vhodnou paralelu, symboliku, motiv, které by rozšířily působivost a výmluvnost architektury.

 

Podobně obohacuje médium designu i Jakub Berdych Karpelis, a to s cílem nalezení vhodného způsobu pojmenování stavu nebo komentování situace. Děje se tak často spojováním předmětu s vybraným textem, který danou věc posouvá do nové a nečekané významové roviny, kombinováním předmětů do překvapivých vztahů nebo dotvářením a doplňováním již existujících artefaktů či přírodnin. Tento přístup přetváří užitné vlastnosti použitých předmětů na kontext, který dramatizuje zamýšlené sdělení.

 

Výstava Samosebou představuje vzletnou, metaforickou či lapidární polohu jeho práce. Prostředí a kontext Jurkovičovy vily by měly napomoci zdůraznit či umocnit motivy, které mohou vstupovat do dialogu s Jurkovičovým dílem.