Srdečně Vás zveme na první večer podzimního semestru z cyklu StředověC JinaX. Tuto přednášku s názvem Jak vzniká “posvátný prostor”. Bernardova kniha zázraků a Conques v roce 1019 povede Ivan Foletti.

  

Ivan Foletti je historik umění, specializuje se na historiografii umění Byzance a na studium umění Milána, Říma a Konstantinopole v období pozdní antiky a raného středověku, konkrétně se zaměřuje na studium raně křesťanských památek z liturgického a rituálního hlediska. Vedle toho se zajímá o využití sociologických a antropologických přístupů k výzkumu období migrací a jejich dopadu na vývoj umění ve Středomoří. Ivan Foletti získal svůj magisterský a doktorský titul v oboru dějiny umění na Université de Lausanne ve Švýcarsku, habilitován byl v témže oboru na Masarykově univerzitě.

Ivan Foletti působí jako docent v oboru dějiny umění na Masarykově univerzitě, kde rovněž vyučuje kurzy středověkého umění (Byzanc, západ a islám). Je vedoucím Centra raně středověkých studií a Knihovny Hanse Beltinga, a rovněž vedoucím redaktorem časopisu “Convivium. Exchanges and Interactions in the Arts of Medieval Europe, Byzantium, and Mediterranean” (Brno, Lausanne, Praha 2014–). Ivan je dále vedoucím editorem tří publikačních sérií: Studia Artium Mediaevalium Brunensia (Řím 2013–), Parva Convivia (Brno 2016–) a Convivia (Brno, Řím 2017–). Jako profesor přednášel na univerzitách ve Fribourgu, Lausanne, Neapoli, Padově, Poitiers, Praze a Benátkách a jako výzkumný pracovník působil v Max-Planck-Institut für Kunstgeschichte – Bibliotheca Hertziana v Římě a rovněž v Zentrum für Literatur- und Kulturforschung v Berlíně.

V rámci výuky na FF MU vedl v jarním semestru 2017 experimentální výzkumný projekt “Stěhovaví historici umění.” V současné době je Ivan vedoucím výzkumného projektu podpořeného Grantovou agenturou MU s názvem “Transforming the Spaces and the Minds. Materiality, Performativity and Perception in the Late Antique (4th–6th century) Baptismal Zones” (2017-2019).

  

stručný popis přednášky:

Posvátný prostor je jednou z klíčových součástí lidské kultury: lidé věří, že právě tam se mohou potkávat s bohem (či bohy). Přednáška představí texty a umělecká díla z období od šestého do třináctého století a pokusí se odpovědět na otázku, jak a proč v minulosti posvátné prostory vznikaly. 

Studium dávných dob bude také příležitostí k zamyšlení se nad tím, co je posvátný prostor dnes, a to i daleko za hranicemi chrámů…

  

a short description of the lecture:

Sacred space is one of the essential parts of human culture: people believe that it is precisely there that they can enter in communication with God (or divinities) and meet Him (or them). The lecture will present texts and works of art from the sixth to the thirteenth centuries in an attempt to understand why and how sacred spaces were created in the past. 

Studying ancient times will be also the opportunity to reflect on the meaning of sacred space today – not only in the context of sacred monuments but also beyond their borders…