Ivana Lomová (*1959, Praha) je malířka, ilustrátorka a kreslířka. V letech 1978–1983 studovala na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Od konce 80. let se věnovala ilustraci, komiksu, zabývala se kresleným filmem a grafikou. Od 90. let se postupně těžiště její práce přesouvá k malbě. V roce 1995 získala Ivana Lomová cenu Grafika roku 1994, v roce 2006 třetí cenu Art Colony (Avsenik, Slovinsko), v roce 2010 se stala finalistkou soutěže Celeste Prize, mezinárodní ceny současného malířského umění. Dílo Ivany Lomové je zastoupeno mimo jiné v Galerii Klatovy, v Alšově jihočeské galerii a v soukromých sbírkách v České republice a v zahraničí. Malířka žije a pracuje v Praze.  

 

Charakteristickým prvkem je tvorba v tematických cyklech. Dílo Ivany Lomové je klasické ve své formě, obrazy jsou srozumitelné, zdánlivě popisné, zachycují městské prostory, krajiny za oknem vlaku a především lidské situace. Banální scény, shluky lidí čekající na zastávce, usazených v prostorách kavárny, pohroužených do dialogů nebo osamělého rozjímaní, či spánku. Tyto realistické celky, s vědomím autorky, asociují fotografické momentky vyžadující soustředěný pohled, který zabraňuje popisnosti a posouvá všední každodenní vidění do nové úrovně. Vnímáním atmosféry okamžiku, nejasného možná až znepokojivého mikropříběhu, o jehož vyústění můžeme přemýšlet. Namalovat situaci co nejjednodušším způsobem, ve zkratce, s dávkou preciznosti, k tomu slouží i zvolená technika.

 

V posledních dvou desetiletí se tvorba Ivany Lomové posunula do polohy specifického malířského fotorealismu. Fotografii používá jako pomůcku, výsledný obraz je většinou kompilátem více předloh, do malby se tak dostanou i smyšlené momenty. Protože objektiv zkresluje nejen barvy, ale i perspektivu a světelné kontrasty, pracuje autorka s předlohou velmi svobodně. Obrazy Ivany Lomové rekonstruují vzpomínky, nabízejí alternativu pro běžné chvíle, zůstat sám se sebou v tichu, s poznáním, že začínáme žít, až když se zastavíme.

 

kurátorka: Michaela Jermanová