Interakce vizuálního umění a choreografie od 60. let 20. století po současnost
Přednáška se bude týkat již 50ti leté zkušenosti umělecké interakce mezi vizuálními umělci, tanečníky a choreografy, která je většinou opomíjená jak v dějinách umění, tak v dějinách tance, ale které měly na vývoj umění obrovský vliv. Na toto téma vznikla na konci minulého roku v Hayward Gallery v Londýně výstava “Move:choreographing you”, která tuto historii mapuje. Přednáška bude zahrnovat mnoho slavných jmen z oblasti umění a choreografie a zdůrazněním jejich vzájemného vztahu je představí v novém kontextu. Tím se otvírají nové možnosti, jak vnímat nedávnou historii umění a současné umění z širší perspektivy.
Hlavními tématy přednášky jsou tělo, pohyb a choreografie, které se staly ready-made vizuálních umělců a také snaha choreografů vykročit z prostoru jeviště a hledat nové formy vyjádření skrze umělecké myšlení.
Hana Turečková (1980) vystudovala taneční konzervatoř v Praze. Působila v Národním divadle Brno a jako demi-sólistka ND v Praze. Vystudovala dějiny umění na Katolické teologické fakultě v Praze a magisterský program Choreografie na HAMU v Praze. Na HAMU nyní pokračuje v doktorandském studiu. Tématem její doktorantské práce je interakce mezi vizuálním uměním a tancem. Jako choreografka spolupracuje s Taneční konzervatoří Praha, konzervatoří I. V. Psoty, s Národním divadlem v Praze i v Brně a s divadli v Liberci a Opavě. Se svými uměleckými projekty se účastní různých tanečních festivalů v České republice. Jako tanečnice na volné noze se účastnila projektu Package japonského choreografa Shusaka Takeuchiho ve spolupráci se skupinou 420PEOPLE a Novou scénou Praha. Se svým partnerem Filipem Polanským provozují bytovou galerii Café Tureček na podporu mladých umělců.
Vstupné: 60Kč/40Kč studenti uměleckých oborů
Rezervace: tereza@dox.cz