Přednáška z cyklu “Umění dívat se / vizuální kultura v soudobé společnosti”.

Přednáška ALANA ZÁRUBY se zaměří na vývoj vizuálního stylu televize jako veřejné služby 21. století a proměny podoby televizních zpravodajství nejen v ČR, ale i v zahraničí.

ALAN ZÁRUBA je grafický designér a odborný publicista, absolvent ČVUT (1989) a London College of Printing (M.A., 1999), externí pedagog VŠUP od roku 2003. Od roku 1996 se věnuje grafickému designu knih a katalogů, návrhům plakátů a informačních systémů výstav, firemnímu designu a TV grafice, odborné publikační, kurátorské a nakladatelské činnosti ve vlastním studiu a nakladatelství Alba Design Press (dříve Alba studio). V letech 2007-2013 pracoval jako vedoucí designér vizuální prezentace ČT24 v České televizi, v loňském roce nastoupil jako šéf grafiky zpravodajství televize Nova.

Jak existují umělecká díla?
V čem spočívá hodnota umění?
Jak se lidské myšlení zrcadlí v dílech výtvarného umění a jak umění ovlivňuje naše vnímání a myšlení?
Mezioborový pohled na téma vizuální kultury se snaží přinést podněty nejen z oblasti tradičních dějin umění, ale také filosofie, sociologie, psychologie, teorií vidění a vnímání…
Přednášky jsou zaměřeny na hledání role umění v soudobé společnosti, vztahů mezi stereotypy ve vysoké i masové vizuální kultuře, proměn interpretačního rámce výtvarného díla. Zabývají se nejen umělci a jejich díly, ale i účastníky a zprostředkováním současného umění. Jsou určené všem, které jejich zkušenost s uměním – v kterémkoli jeho druhu, žánru či médiu – někdy přivedla k myšlenkám přesahujícím jednotlivé dílo.

Cyklus připravilo občanské sdružení JOHAN ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni za podpory města Plzně a společnosti Plzeň 2015.

WWW.NEJKRASNEJSIOBRAZ.CZ