GEN CHOCHOLA

GEN CHOCHOLA (Blanka Chocholová, Václav Chochola, Marek Chochola),

 

Václav Chochola (1923 – 2005) je výjimečnou osobností české dokumentární a portrétní fotografie druhé poloviny 20. století.

Chocholova tvorba se pohybuje v prostoru vymezeném výtvarným uměním, dokumentem a žánrovou reportáží. Fotografovat začíná v šestnácti, nejdříve – coby aktivní sportovec – atletické závody, později rodnou Libeň, další města, akty, zvířata, divadlo, hudbu, sport. Zajímá se o všechno, pomíjivé věci, situace a události chce fotoaparátem zaznamenat, zachytit, uchovat. Na začátku války se spřátelí s fotografy Karlem Ludwigem (1919 – 1977) a Zdeňkem Tmejem (1920 – 2004). Zájem o město, o pražskou periferii, ho sbližuje s umělci Skupiny 42. Potkává a fotografuje další – nejen české, ale i světové – kulturní osobnosti. Portrétuje herce a herečky (Lída Baarová, Voskovec a Werich, Josephine Baker), básníky a spisovatele (František Halas, Bohumil Hrabal, Jiří Kolář, Milan Kundera, Andrej Vozněsenskij), malíře a sochaře (Zdeněk Burian, Karel Černý, Salvador Dalí, Max Ernst, Kamil Lhoták, František Tichý, Zdeněk Seydl, Jan Zrazavý), fotografuje Pražské povstání, konec války, poválečné divadelní premiéry, první ročníky Pražského jara, každoroční chodecké závody Praha – Poděbrady… V roce 1961 navštíví společně s fotografkou Dagmar Hochovou Vietnam, koncem šedesátých let opakovaně Paříž. Postupně tak vzniká monumentální, osobně prožitá fotografická mozaika 20. století. Od začátku o všech snímcích vede zápisy, zaznamenává témata, osobnosti, místa a dobu vzniku, uložení negativu tak, by bylo možné se v organicky rostoucím labyrintu orientovat.

22. ledna 1970 je zatčen, měsíc stráví v ruzyňské vazbě, za vyfotografování hrobu Jana Palacha je odsouzen k pětiletému podmíněného trestu.

Zásadní význam pro něj má Archiv a jeho uspořádaní, chápe ho jako součást společné paměti, coby vzkaz či odkaz další generaci. Uchovává nejen svoje práce, ale i část tvorby dalších desítek fotografů, především práce Karla Ludwiga, Karla Hájka, Zdeňka Tmeje, ale i Dagmar Hochové, Jana Lukase, Františka Drtikola, Evy Fukové nebo Josefa Sudka. Od 70. let pracuje – nejdříve sám, později s dcerou Blankou (1953) a vnukem Markem (1980) – na uspořádání svého obrovského díla.

Výstavu společně pořádají obecně prospěšná společnost Elpida plus, fotografický Archiv B&M Chochola a občanské sdružení Archiv výtvarného umění jako jednu z výstav Fotograf Festivalu 2015. Výstavy v Malé věži DOXu vždy úzce souvisí s činností Archivu výtvarného umění, kromě prací tří fotografických generací budou představeny i katalogy a knihy, na kterých se Václav Chochola coby fotograf podílel.

 

Centrum současného umění DOX, Archiv výtvarného umění, Malá věž 17. 9. – 30. 10. 2015

vernisáž: čtvrtek 17. 9. 2015 v 18:00

kurátoři: Blanka a Marek Chocholovi, Jan Kuntoš