Franco Gentilini – Continuare il tempo. Franco Gentilini, Malby, Kresby, Grafiky
Galerie Vernon uvádí dílo italského umělce Franca Gentiliniho. Putovní výstava se do České republiky vrací po jejím uvedení v roce 1997 v Italském kulturním institutu v Praze, později také v Muzeu krásného umění v Budapešti a v neposlední řadě také Národním muzeu v Krakowě. Návštěvníci se mohou těšit nejen na Gentiliniho obrazy rodné Faenzy, ale také na geometricky ztvárněné, zjednodušené, ne však abstraktní pohledy běžného života.
Franco Gentilini (Faenza, 1909 – Řím, 1981) začínal s uměním již jako malý chlapec. Jeho rodné město Faenza je proslulé malovanými keramickými výrobky, a není tedy divu, že Gentiliniho první výtvarnou prací bylo malování na vázách a talířích.
V době dospívání se věnoval malbě krajinek, portrétů i jemných aktů, které bychom mohli zařadit mezi Giovanniho Romagnoliho a impresionisty 19. století. Zlom v Gentiliniho tvorbě nastal po přijetí jeho obrazu na Mezinárodní benátskou výstavu umění a jeho přesídlení do Říma. Toto období kolem roku 1930 bylo Gentiliniho nejtěžší, avšak i nejintenzivnější. Brzy se stal oblíbeným v básnických kruzích, mezi jeho příznivce patřil Bruno Barilli, Vincenzo Cardarelli, Giuseppe Ungaretti, nebo Leonardo Sinisgalli. Jeho malby v této době vykrystalizovaly z tonalismu (obrazy malované tmavými, neutrálními odstíny, jako je šedá nebo hnědá s nádechem mlhy) do stylu římské školy (různorodá skupina umělců s impresionistickým zaměřením, aktivní v Říme v letech 1928 – 1945).
V pozdější tvorbě však Gentilini preferoval styl s nádechem expresionismu. V tomto období, které se stalo jeho nejproduktivnějším, vznikly Gentiliniho obrazy Říma – mosty, barokní andělíčci, pustá předměstí nebo slavná náměstí.
Gentiliny vystavoval svá díla na Bienále v Benátkách, v galerii Niviglio v Miláně, v Galerii Rive Gauche v Paříži i v akademii Svatého Lukáše, kde v roce 1968 dostal Cenu prezidenta italské republiky. Jeho díla se také objevila ve Spojených státech amerických, v Japonsku nebo v Londýně. Tyto výstavy jsou společně s desítkou samostatných výstavy důkazem inspirace, představivosti a aktivity, kterou Gentilini oplýval.
Galerie Vernon je poctěna, že může i českým milovníkům umění zprostředkovat dílo Franca Gentiliniho. Návštěvníci galerie uvidí díla z průřezu Gentiliniho tvorby. Mohou se těšit na koláže, olejomalby, kresby i grafiky Gentiliniho rodného města, stejně jako na expresionisticky vyvedený Řím. Výstava bude také doplněna fotografiemi z umělcova života, které zapůjčila jeho žena, Luciana Gentilini.
Výstava se těší záštitě Italského kulturního institutu v Praze!
Vernisáž se koná 14. 5. 2015 v 18.00 v Galerii Vernon, Janáčkovo nábřeží 21, Praha 5 za přítomnosti Luciany Gentilini, manželky umělce, která návštěvníkům přečte několik úryvků ze své knihy „Zůstáváš“, ve které popisuje zážitky ze společného života s Francem Gentilinim.
O Galerii Vernon
Galerie byla založena v roce 2001 Monikou Burian Jourdan. Od začátku má Vernon jasný cíl: podporovat kvalitní současné umění a představovat ho veřejnosti. Stavět světové a české umění vedle sebe jako rovnocenné partnery a hledat spojení mezi umělci, kteří se nemuseli nikdy potkat, a přesto je něco spojuje. Galerie je otevřena ve středu, čtvrtek 12 – 19h, pátek 12 – 17h, sobotu 10.30 – 18h. Každou první středu v měsíci je vstup zdarma.
Děkujeme našim sponzorům: De'Longhi, Achour & Hájek a mediálním partnerům: ArtClue, Art Guide East, GoOut, CityBee, Expats.cz, Kulturissimo, protisedi.cz.