Další díl přednáškového cyklu UMĚNÍ DÍVAT SE / VIZUÁLNÍ KULTURA V SOUDOBÉ SPOLEČNOSTI připraveného občanským sdružením JOHAN ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni za podpory města Plzně a společnosti Plzeň 2015.
Přednáší Mgr. Michaela Fišerová, Ph.D. (Fakulta humanitních studií UK v Praze).

Přednáška uvádí do aktuálně probíhající filosofické diskuse o specifické povaze fotografického média, o jeho schopnosti vyvolávat dojem relikvie, věrohodného ostatku minulosti. Fotografie – světelný otisk, vizuální „punkce“ ze stavu světa v momentu snímání – v tomto smyslu zůstává nevyhnutelně spjata s otázkou důvěřivosti pohledu diváků a jejich přesvědčení o skutečné existenci toho, co nám ukazuje. Cílem přednášky je prozkoumat problematický vztah fotografického obrazu a politické moci, schopné strategicky využívat a zneužívat naše diskursivní očekávání od fotografie jako od obrazu schopného dokazovat skutečnost minulých událostí a ukazovat nám pravý vzhled toho, co zde již není.

Cyklus bude pokračovat opět od září.

Přednášky jsou zaměřeny na hledání role umění v soudobé společnosti, vztahů mezi stereotypy ve vysoké i masové vizuální kultuře, proměn interpretačního rámce výtvarného díla. Zabývají se nejen umělci a jejich díly, ale i účastníky a zprostředkováním současného umění. Jsou určené všem, které jejich zkušenost s uměním – v kterémkoli jeho druhu, žánru či médiu – někdy přivedla k myšlenkám přesahujícím jednotlivé dílo.

“Jak existují umělecká díla? V čem spočívá hodnota umění? Jak se lidské myšlení zrcadlí v dílech výtvarného umění a jak umění ovlivňuje naše vnímání a myšlení? Mezioborový pohled na téma vizuální kultury se snaží přinést podněty nejen z oblasti tradičních dějin umění, ale také filosofie, sociologie, psychologie, teorií vidění a vnímání…”