Komín – Dým nad Babiččiným údolím

Umělecká intervence ve veřejném prostoru

 

Autor a realizátor projektu: MgA. Tomáš Džadoň ArtD.

Kurátor: Kateřina Štroblová, Galerie Luxfer

Místo konání: Česká Skalice, Riegrova 347

 

Projekt s pracovním názvem Komín – Dým nad Babiččiným údolím je autorskou intervencí do veřejného prostoru města Česká Skalice.

Autorem projektu, jenž je výsledkem rezidenčního pobytu v Galerii Luxfer v loňském roce, je vizuální umělec a pedagog Tomáš Džadoň. Idea spolupráce s Tomášem Džadoněm vznikla v návaznosti na jeho předchozí realizace ve veřejném prostoru, mezi nimiž zaujímá neopomenutelné místo monumentální Pamätník ľudovej architektúry, instalovaný v letech 2013 – 2016 na střeše panelového domu na sídlišti Furča v Košicích. 

Pro Českou Skalici připravil Tomáš Džadoň site-specific instalaci, propojující minulost a současnost místa. Jako cílový objekt byl zvolen historický komín chemické úpravny kožešin Ing. Seidla (v areálu bývalé továrny Kara, dnes firmy Proma-Reha) v Riegrově ulici. 

Tento komín je mezi technickými a industriálními památkami republikovým unikátem nejen díky své typové konstrukci s vodojemem, ale také roku stavby (1942). V současné době je stav komína neuspokojivý a jeho budoucnost nejistá. 

Tomáš Džadoň se rozhodl navázat na bohatou průmyslovou historii České Skalice a regionu (jež je neprávem poněkud opomíjena a přehlušena tradičním spojením města a postavou Boženy Němcové) a připomenout ji akcí, jež na ni důstojně upozorní. Projekt je zároveň mementem ostatních průmyslových objektů a továren, jež v kraji dosloužily či byly uzavřeny (tento fenomén se ostatně týká všech zemí bývalé východní Evropy).

Komín – Dým nad Babiččiným údolím je tak citlivým komentářem k současné společenské situaci, i s ohledem na velmi aktuální kauzu týkající se místního textilního muzea.