Dům sester Válových – Jitka a Květa

Výstava s názvem Dům sester Válových – Jitka a Květa na základě dobových fotografií, soukromé korespondence a dalších písemností a artefaktů přibližuje místo, v němž vzniklo komplexní celoživotní dílo enigmatických umělkyň, a ilustruje tak jeden z nejdůležitějších malířských a životních příběhů české kultury 20. století.

  

Jitka a Květa Válovy, dvojčata od jejichž narození uplyne 13. prosince sto let, představovaly zcela svébytný fenomén českého výtvarného umění. Akademické malířky, vzdělané na UMPRUM v ateliéru Emila Filly, nikdy nepřistoupily na imperativ doby a odmítaly propagovat duch převládajícího socialistického realismu. Po většinu druhé poloviny 20. století proto tvořily v ústraní domu č. p. 6 v Bendlově ulici na Kladně, který jim poskytl útočiště i jako neoficiální výstavní prostor a místo pro intelektuální rozpravy. 

  

Koncept výstavy se opírá i o jejich stopy a svědectví. Soukromý rodinný život sester Válových tak ožívá na dosud nepublikovaných fotografiích z archivu Martina, Davida a Marcela Steckerových, kteří byli v domě sester Válových častými hosty, či v korespondenci s filmařkou Ester Krumbachovou. Nechybí ani vlastnoručně psané životopisy sester z 80. let a dopisy, jež si vyměňovaly s tehdejšími komunistickými úřady. Výstavní portfolio doplňují i tři autorská díla: obraz Hranice nepřekročitelnosti, který Jitka Válová v domě vytvořila v roce 1968, plastika Torzo v mlze (Pocta Jitce Válové) sochaře Olbrama Zoubka a cementový objekt Ruce Evy Kmentové, ženy Olbrama Zoubka a přítelkyně sester Válových.

  

Výstava v galerii arto.to si klade za cíl upoutat pozornost k faktu, že dům, kde sestry žily a tvořily od roku 1938 až do své smrti, se dodnes nedočkal patřičné pozornosti kulturní obce a zejména města Kladna, jehož byly nezapomenutelnými obyvatelkami.