Divinační nauky pozdního středověku a Olomoucká kniha věšteb
2. 5. 2023
Přednášky a diskuze
Zveme na další přednášku a následnou diskusi z cyklu Středověk v pohybu / Dialogy.
Příspěvky na téma Divinační nauky pozdního středověku a Olomoucká kniha věšteb přednesou Zdeněk Žalud (Husitské muzeum v Táboře) a Jiří Černý (Univerzita Palackého, Vlastivědné muzeum v Olomouci).
Středověké věštné (divinační) nauky jsou součástí magie, která se prolínala s astronomií a astrologií, ale i s medicínou a alchymií. Vzhledem k církevní regulaci či přímo eliminaci magických praktik jsou naše znalosti pramenů v této oblasti spíše náhodné a zlomkovité. Se zaměřením na středoevropské prostředí budou stručně představeny texty a praktiky různých divinačních nauk (či obecně magie) pozdního středověku, s akcentem na geomantii a její vazby k žánru tzv. Losbücher, který reprezentuje Olomoucká kniha věšteb z počátku 15. století. Německé knihy věšteb se dochovaly ve více jak padesáti opisech, ale vycházely rovněž tiskem. Ve své době byly knižními trháky, přestože (nebo právě protože) se příčily lineárnímu čtení, a naopak vyzdvihovaly proces listování, hledání a postupného pátrání po orákulu pomocí různě složitých systémů odkazů. Bohatě iluminovaný svazek z Vlastivědného muzea v Olomouci je výjimečný dochovaným doposud funkčním losovacím mechanismem. Naopak text samotný zcela funkční nebyl, i tak byl luxusní rukopis očividně používán. V diskusi se zaměříme na vzájemnou provázanost obrazové a textové složky a na otázku, jak mohli doboví uživatelé s knihou zacházet.
Zdeněk Žalud absolvoval klasickou filologii a historii na Karlově Univerzitě v Praze. Působí v Husitském Muzeu v Táboře a spolupracuje na grantových projektech napříč vědeckými pracovišti. Zaměřuje se na dvorskou kulturu pozdního středověku, dějiny astrologie a medicíny a dějiny Tábora. Je aktivní také jako překladatel. Vedle studie “Vlivy. Umění, optika a astrologie v italské renesanci” od Mary Quinlan-Mc Grath se například podílel také na kolektivním překladu spisu Jeana Baptista Morina “Astrologia Gallica” (Francouzská astrologie), který vyjde letos.
Jiří Černý absolvoval germanistiku a dějiny umění na Univerzitě Palackého v Olomouci. V současné době působí v tamním Vlastivědném muzeu a na Katedře výtvarné výchovy PdF UP. Zaměřuje se na tištěnou produkci středověku a raného novověku, zejména na obrazové jednolisty a německojazyčné letákové spisy. V posledních letech se podílel na projektu “Slepí svědkové doby” zkoumající slepotiskovou výzdobu renesančních vazeb.
místo konání: zasedací místnost (sál 117) Ústavu dějin umění AV ČR