Poslední mimořádný díl z pravidelného cyklu Diskuzí A2. Hosty jsou Magdalena Mouralová, pedagožka, Fakulta sociálních věd UK & Bohumil Kartous, publicista, autor knihy No Future, ředitel Pražského inovačního institutu. Moderuje Matěj Metelec, redaktor kulturního čtrnáctideníku A2.

 

Pandemický rok zasáhl každého z nás, ale jen málokoho tak jako školáky. Ať už šlo o prvňáčky, kteří si na školu nemohli pomalu ani uvyknout, nebo maturanty, deváťáky, kteří měli ztíženou přípravu na přijímací zkoušky, poslední dva školní roky byly extrémně náročné.

 

České školství ale nebylo v dobré kondici ani před covidem. Učitelé patří v Česku k těm nejhůře placeným vysokoškolákům, úroveň našich základních škol je regionálně dramaticky nevyrovnaná a namísto toho, aby vzdělávání pomáhalo zděděné sociální rozdíly vyrovnávat, reprodukuje je.

 

Co jsou hlavní neduhy českého školství a jak se na něm podepsala pandemie? Jak dlouho budou čeští školáci dohánět zameškaný rok a jaké budou jeho dlouhodobé dopady? V čem jsou problematické vzdělávací cesty českých dětí a je lepší rozšířit jejich nabídku soukromými školami, nebo bychom naopak měli zrušit osmiletá gymnázia a soustředit se na boj se stávajícími nerovnostmi?

 

V posledním díle covidového speciálu A2 debat budeme diskutovat s publicistou, autorem knihy No Future a ředitelem Pražského inovačního institutu Bohumilem Kartousem a Magdalenou Mouralovou, která se věnuje vzdělávací politice na FSV UK.

 

www.hadivadlo.cz