ČESKÝ REVOLUČNÍ PLAKÁT 1989
Další díl přednáškového cyklu Umění dívat se / vizuální kultura v soudobé společnosti.
Přednáší Mgr. FILIP BLAŽEK (*1962).
Konec roku 1989 znamená pro český plakát významný milník. Po 17. listopadu vznikly desítky plakátů, které významným způsobem pomáhaly šířit informace z centra revolučního dění do periferií. Na designu plakátů se podíleli jak amatérští tvůrci, tak renomovaní výtvarníci, z nichž mnozí se svému oboru věnují dodnes. Médium plakátu od té doby prošlo zásadní proměnou. Jaká je situace plakátu v roce 2013? Existuje stále politický a sociální plakát? Není plakát mrtev?
Přednáška se koná v souvislosti s mezinárodní výstavou plakátů Visegrad Karma (Znamení změny), která připomíná období revolučních změn v Československu, Polsku a Maďarsku. Výstava je k vidění od 5. od 30. září (út-so 15:00 – 18:00 hodin) na Moving Station, nádraží Jižní předměstí, most Ivana Magora Jirouse 1, Plzeň. Více na www.johancentrum.cz.
FILIP BLAŽEK – grafický designér (studio Designiq), redaktor a pedagog. Grafickým designem se živí od roku 1993. V roce 2000 absolvoval studium na Filosofické fakultě University Karlovy v Praze. Je zakladatelem a členem redakce revue Typo. Provozuje webový portál Typo.cz. Je členem a českým delegátem mezinárodní organizace ATypI a zakládajícím členem české Unie grafického designu.
Přednáškový cyklus UMĚNÍ DÍVAT SE / VIZUÁLNÍ KULTURA V SOUDOBÉ SPOLEČNOSTI
WWW.NEJKRASNEJSIOBRAZ.CZ
Jak existují umělecká díla?
V čem spočívá hodnota umění?
Jak se lidské myšlení zrcadlí v dílech výtvarného umění a jak umění ovlivňuje naše vnímání a myšlení?
Mezioborový pohled na téma vizuální kultury se snaží přinést podněty nejen z oblasti tradičních dějin umění, ale také filosofie, sociologie, psychologie, teorií vidění a vnímání…
Cyklus připravilo občanské sdružení JOHAN ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni za podpory města Plzně a společnosti Plzeň 2015.