Československý komiks
2. 10. 2019 - 26. 10. 2019
Výstavy
volný vstup
Do 26. října můžete navštívit v Galerii Ladislava Sutnara vybranou kolekci studentských prací z posledního 4. ročníku soutěže CS.KOMIKS.17.
To, že se soutěž představuje v Plzni, není náhoda. Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni je v historii studentské soutěže nejúspěšnější a posluchači ateliéru Komiksu a ilustrace pro děti pod vedením Barbary Šalamounové obsazují tradičně první místa. Vítězkami z plzeňského Ateliéru se dosud staly Lenka Šimečková (CZ.KOMIKS.11), Štěpánka Jislová (CZ.KOMIKS.13), Kamila Pokorná (CZ.KOMIKS.15) a Kateřina Karolik (CS.KOMIKS.17), což studentkám umožnilo získat hlavní cenu od českých, slovenských a francouzských Rotary klubů a zažít na pár dnů atmosféru největšího evropského festivalu komiksu ve francouzském městě Angoulême.
Od prvního ročníku soutěže mají studenti stejný úkol: zpracovat na jedné až čtyřech stránkách komiksový příběh na libovolné téma. Přihlášené práce anonymně posuzuje pětičlenná porota a vyhlašuje tři nejlepší práce z českých a slovenských škol. Do posledního ročníku soutěže bylo přihlášeno 31 prací od vysokoškoláků (Technická univerzita v Košiciach, Západočeská univerzita v Plzni, VŠVU Bratislava, VUT v Brně) a 37 prací od středoškoláků (Soukromá škola ART ECO v Praze, Súkromná stredná umelecká škola v Žilině, Škola užitkového výtvarnictva Košice, Soukromá střední umělecká škola designu v Praze, Střední škola AVE ART Ostrava, Gymnázium Havířov, Střední škola umění a designu v Brně, Masarykova střední zemědělská škola Opava, Gymnázium Metodova v Bratislavě).
V porotě od počátku zasedají tvůrci i znalci české a slovenské komiksové scény – dosud to byli Lucie Lomová, Tomáš Prokůpek, Richard Vodička, Barbora Lungová, Ján Lastomirský a Adela Hrivnáková. Je potěšitelné, že jak kvalita, tak počet prací kontinuálně roste. Soutěž CS.KOMIKS pořádá Rotary klub Brno City, slovenský Rotary klub Zvolen, francouzský Rotary klub Angoulême a Fakulta multimediálních komunikací UTB ve Zlíně ve spolupráci s dalšími institucemi.
Hlavním cílem soutěže je podpořit mladé výtvarné talenty, pomoci jim na startu jejich profesní kariéry, umožnit jim konfrontaci s domácími a zahraničními tvůrci i setkání se zástupci renomovaných knižních vydavatelství, která se v Evropě specializují na komiks. Atmosféra angoulêmského komiksového svátku je opravdu skvělá a pár dní strávených mezi komiksovými fanoušky je pro účastníky neopakovatelným zážitkem, které v Česku nebo na Slovensku nemají možnost zažít. Historické padesátitisícové město ležící v oblasti Charente festivalem výrazně ožívá. Každoročně na něj přijíždí kolem 200 000 návštěvníků, na 7000 komiksových tvůrců a 800 novinářů. Komiks se svými bublinami je přítomný všude – na ulicích, v restauracích, v nákupních centrech, v hotelích a dalších místech. Lidé procházejí jednotlivými expozicemi, čtou si příběhy, stojí fronty na své oblíbené autory, od kterých si nechávají kreslit obrázky do komiksových knih, a dobře se baví.