Cena Jindřicha Chalupeckého 2022: Jury Meeting
3. 12. 2022
Ostatní akce
zdarma
Místo konání: Národní galerie Praha, Veletržní palác
Dukelských Hrdinů 530/47, 170 00 Praha 7
út–ne 10–18 h
Zveme na symbolické vyvrcholení ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého 2022, které proběhne v prostoru Korza Veletržního paláce.
Již třetím rokem proběhne namísto tradičního ceremoniálu udílení Ceny jednodenní oslava setkání výjimečných uměleckých osobností. Laureátky*i CJCH 2022 budou přítomní na komentované prohlídce, kterou povedou kurátoři letošního ročníku Anetta Mona Chișa a Jaro Varga, a někteří z nich uvedou také rozšiřující program ke svým projektům v podobě performance, herního workshopu či performativní přednášky.
Uskuteční se také křest publikace Baltic Triennial 14 (A Reader), reflektující loňskou mezinárodní přehlídku 14. Baltského trienále, na níž se představilo hned několik českých umělkyň a umělců, jejichž přítomnost finančně podpořila Společnost Jindřicha Chalupeckého. Součástí křtu bude doprovodné promítání filmů vybraných kurátory Valentinasem Klimašauskasem a Joãem Laiou, který byl do minulého roku jedním ze členů mezinárodní poroty CJCH. Součástí programu bude také rozhovor s umělkyní Annou Daučíkovou, která je jednou z členek aktuální poroty.
Paralelně k programu pro veřejnost probíhá setkání mezinárodní poroty CJCH (Jury Meeting), která vybírá z přihlášených portfolií laureátky*ty příštího ročníku Ceny a věnuje se setkáním s letošními oceněnými, kterým poskytuje zpětnou vazbu k nově vytvořeným uměleckým projektům prezentovaným na společné výstavě.
14:00–21:00 Korzo – CJCH 2022 lounge
Návštěvníkům budou představeny video-profily o laureátkách*tech od Bohdana Bláhovce a Michala Blechy, katalog k výstavě CJCH 2022 Vše pevné se spojuje ve vzduchu a další publikace Společnosti Jindřicha Chalupeckého z předchozích let. Bude zde také možnost napsat laureátkám*tům zpětnou vazbu k jejich dílům a navázat tak na tradici Diváckého ocenění. Na místě bude po celé odpoledne občerstvení a hudební produkce, kterou zajistí mʊdʌki. Umělecká koncepce prostředí a technická produkce: Michal Blecha.
15:00 Mezanin – Komentovaná prohlídka výstavy Cena Jindřicha Chalupeckého 2022: Vše pevné se spojuje ve vzduchu s kurátory Anettou Monou Chișou a Jarem Vargou za přítomnosti umělkyň*ců
15:00 Mezanin – Souběžně s komentovanou prohlídkou budou ve výstavě probíhat dvě akce rozehrávající umělecké instalace: procesuální performance Summer forget-me-nots / Літні незабудки / Letní poměnky laureátky Olgy Krykun a herní workshop laureáta Vojtěcha Radakulana
17:00–17:40 Korzo – Umělecká performance laureáta*ky Ezry Šimek No offense, but, vol. 2
Pro queer osobnost nemusí být snadné navigovat skrze současnou společnost, zvlášť když okolí tak úplně nerozumí vaší identitě, přestože se chce dovědět víc. Identita = aktivismus. Alespoň to tak vypadá. V nově interpretované verzi performance No offense, but z roku 2020 o trans* vědění 101 se Ezra Šimek znovu nachází v roli edukátorky*ra, aktivistky*ty, zvědavé cizinky*ce, učitelky*le. Performance reaguje na přetrvávající násilí vůči queer komunitě, ať už jsou to nové anti-trans zákony objevující se jako houby po dešti, fyzické útoky a vražda, nebo gatekeeping v rámci už tak nepřístupného zdravotnického systému. Tato nově připravená performativní přednáška navazuje na dílo, které Ezra Šimek přestavuje na probíhající výstavě Ceny Jindřicha Chalupeckého. V rámci pomyslného TED talku vstoupí Šimek do několika inkarnací a charakterů zahrnujících fyzické i digitální veze sebe samotné*ho. Součástí programu bude také performance dragtivistky*ty TONIC. Připravili: Ezra Šimek, TONIC, Tasya Nafigina.
18:00–19:30 Korzo – Křest knihy Baltic Triennial 14 (A Reader)
Knihu uvedou kurátoři Valentinas Klimašauskas & João Laia. Proběhne rozhovor s Annou Daučíkovou a promítání pásma videí z 14. Baltského trienále s filmy Anny Daučíkové: Ordinary voyeurism – Concert, Florence (2006, 2’9”) a Ordinary voyeurism: A Woman, Central Station Ľviv (1996, 2’28”), Yarema Malashchuk and Roman Himey: Dedicated To The Youth Of The World I (2017, 2′), Agnieszka Polska: Ask the Siren (2017, 10′ 25”) a Anastasia Sosunova: Messed Up Terrains (2019, 7’18).
19:30–21:00 CJCH 2022 lounge s hudební produkcí mʊdʌki