Bienále experimentální architektury #3

Galerie Jaroslava Fragnera a Vysoká škola uměleckoprůmyslová v průběhu září a října uvedou třetí ročník Bienále experimentální architektury. Bienále je jedinou platformou, která se experimentální architektuře věnuje a opět představí zajímavé osobnosti v celosvětovém měřítku. Nabídne výstavy ateliéru Zaha Hadid Architects či odborných škol,  site-specific pavilon, meetup akademických pracovišť, workshopy i zajímavé filmové projekce. Vyvrcholením bienále bude mezinárodní sympozium, na němž vystoupí například Patrik Schumacher (Zaha Hadid Architects), Ben van Berkel (UNStudio) či Wolf D. Prix (Coop Himmelb(l)au).

První ročník v roce 2013 byl věnován akademickým ateliérům ve Vídni (pro obor velmi prestižní dieAngewandte) a Innsbrucku (Institute for Experimental Architecture), v Česku (UMPRUM, FA ČVUT) a na Slovensku (VŠVU). Druhý ročník s podtitulem Nový manifest představil významné a vlivné architekty a pedagogy střední generace (USA, Evropa, Austrálie) s různými přístupy a specializacemi v rámci oboru. Letošní třetí ročník nyní seznámí jak s akademickými pracovišti, tak představí dosud nezveřejněné projekty Zaha Hadid Architects ze soutěží, které nebyly realizovány. Novinkou letošního ročníku bude site-specific experimentální pavilon na Malostranském náměstí, který byl navržen studenty pod vedením Kristiny Schinegger a Stefana Rutzingera (SOMA atelier, Vídeň) na univerzitě v Innsbrucku.

 

www.eabiennial.cz

 

AKADEMICKÉ PLATFORMY VÝPOČETNÍHO NAVRHOVÁNÍ / GALERIE UM

6. 9. – 7. 10. 2017

Jako první bude zahájena výstava Akademické platformy výpočetního navrhování (Galerie UM na Uměleckoprůmyslové škole v Praze), na níž se představí UMPRUM Praha a řada prestižních zahraničních škol CITA Copenhagen, ICD/ITKE Stuttgart, UCL Bartlett London, IAAC Barcelona, ETH Zurich, Institute for Advanced Architecture of Catalonia, TU Wien nebo MOLAB ČVUT Praha. Akademické platformy jsou nejen místem předávaní potřebných pro profesi znalostí a know-how, ale i jedinečným prostředím pro výzkum a inovaci. Nové technologie navrhování a výroby vyžaduji větší roli pro experiment, testování, prototypizaci a vývoj. V rámci západoevropských (mimo jiné) vzdělávacích instituci vznikají platformy zaměřené na výzkum možnosti výpočetního navrhování a nových technologií ve spolupráci s příbuznými obory, pro které je charakteristická úzká spolupráce s jinými vědeckými disciplínami a technologickým výzkumem. Výstava prezentuje potenciál výzkumu v oboru výpočetního architektonického navrhování na akademických platformách prostřednictvím modelů, prototypů a videoprojekci. V tomto kontextu jsou prezentované i práce vybraných středoevropských akademických platforem zaměřených na výpočetní navrhování v architektuře (ateliér AIII UMPRUM, MOLAB).

 

MEETUP PRAHA / UMPRUM

6. 9.

Zahájení výstavy 6. 9. v 18 hodin bude předcházet konference Meetup Praha (10–17 hodin) s hosty ze zastoupených škol: Phil Ayres, Giulio Brugnaro, Jan Petrš, Jindřich Ráftl, Shota Tsikoliya, Imro Vaško, David Kovařík, Tomáš Tholt, Mateusz Zwierzycki, Erik Martinez, Martin Alvarez, Christopher Müller a Stefana Parascho.

 

ZAHA HADID ARCHITECTS: UNBUILT / GALERIE JAROSLAVA FRAGNERA

8. 9. – 27. 10. 2017

Galerii Jaroslava Fragnera bude následně ve čtvrtek 7. září zahájena v rámci Betlémské kulturní noci výstava Zaha Hadid Architects: Unbuilt. Výstavu a její architektonický koncept připravilo pro bienále přímo studio ZHA a přináší v ní sérii konceptů z hlediska typologie (výškové domy, megaatria, stadiony, skořepiny atd.), které studio neustále rozvíjí. Prezentuje tedy nejen vlastní návrhy, ale rovněž ilustraci postupů a proces navrhování slavného britského studia. Ambiciózní vize, neustálé zdokonalování, snaha o inovace, hledání nejlepších technologií a funkčních parametrů jsou hlavními důvody úspěchu ateliéru, který v současnosti zaměstnává přes 400 expertů a realizuje stavby po celém světě. Kromě vizualizací se návštěvníci seznámí s tvorbou Zaha Hadid Architects rovněž v podobě 3D tištěných modelů, představení projektů prostřednictvím virtuální reality a filmových dokumentů. Nezávisle na hlavním výstavním prostoru bude v GJF rovněž vystaven projekt Masaryk Station Investment, který ateliér ZHA navrhla pro Prahu (administrativní centrum s obchody a bydlením, zahrnující také rekonstrukci a modernizaci Masarykova nádraží).

 

EAB SYMPOZIUM / KINO SVĚTOZOR

26. 10. 2017

Nedílnou součástí EAB je vždy mezinárodní sympozium experimentální architektury. V letošním ročníku opět vystoupí velmi silná sestava expertů z USA a Evropy: principál Zaha Hadid Architects Patrik Schumacher, jeho kolegové Jakub Klaška a Shajay Bhooshan (spoluzakladatel CODE, ateliér ZHA věnující se výzkumu počítačového navrhování), Ben van Berkel (spoluzakladatel ateliéru UNStudio, NL), Filippo Gilardi (MX3D, NL), Preston Scott Cohen (Harvard University, NY, USA), David Ruy (SCI-Arc, LA, USA), Moritz Dörstelmann (ICD/ITKE Universität Stuttgart, DE), Michael Hansmeyer (DE), Wolf D. Prix (spoluzakladatel Coop Himmelb(l)au, AT) a Kristina Schinegger (spoluzakladatelka SOMA, AT).

Vstupenky bude možné zakoupit online v předprodeji nebo na pokladně kina Světozor.

 

EXPERIMENTÁLNÍ SITE-SPECIFIC PAVILON / MALOSTRANSKÉ NÁMĚSTÍ

16. – 30. 10. 2017

Rakouští architekti Kristina Schinegger a Stefan Rutzinger (SOMA), kteří mají s realizacemi experimentální architektury bohaté zkušenosti, spolu se svými studenty z univerzity v Innsbrucku postaví na Malostranském náměstí v druhé polovině října experimentální site-specific pavilon z celulózy. Modifikovaná celulóza, na jejímž výzkumu studenti fakulty architektury intenzivně pracovali předchozí semestr právě pro realizaci v rámci EAB #3, předvede návštěvníkům možnosti charakteru materiálu v různých částech konstrukce.

Pavilon navržený konkrétně pro Malostranské náměstí se zároveň tři večery promění v letní minikino, pro které režisérka a kurátorka Národního filmového archivu Johana Švarcová připravila tři bloky krátkých studentských filmů z katedry kamery FAMU. Jedná se o tematickou projekci věnovanou architektuře a prostoru složenou ze cvičení 1. ročníku s názvem Seznámení. V tomto cvičení mají studenti katedry kamery již několik let stejný úkol – natočit krátké video na piazzetě Národního divadla a vizuálně konfrontovat moderní architekturu s architekturou historickou do jednoho konzistentního filmového tvaru.

(termíny projekcí: pondělí 16. 10. a v úterý 17. a 24. 10. vždy večer od 19 hodin)

 

WORKSHOPY / GALERIE JAROSLAVA FRAGNERA

V návaznosti na minulý ročník budou se i tento rok konat workshopy: GROTTO 4.0 – Jindřich Ráftl, Jan Tůma (Studio R/FRM, 14.–15. 9.), HACKING PAPERMartin Gsandtner, Ondřej Pokoj (EAB, 6.–8. 10.) a META MATTERJakub Klaška, Igor Pantić (ZHA, 23.–25. 10.).  Náplní workshopů bude zažít a osvojit si strategii digitálního navrhování, testování materiálu a ověření výzkumu na realizaci prostorového konceptu. Zároveň se účastníci budou moci konfrontovat přímo s profesionály a stát se součástí výstavy EAB. Workshop je zacílen především na studenty architektury, designu, módy a umění, ale je rovněž otevřen pro širší odbornou veřejnost.

Více o přihlášení na workshopy na www.eabiennial.cz, kde naleznete kontakty na jednotlivé vedoucí workshopů.

 

 

BIENÁLE EXPERIMENTÁLNÍ ARCHITEKTURY je první platforma v ČR mapující a seznamující s touto architekturou, založena spolkem Architectura v roce 2013. Zprostředkovává setkání s mezinárodně uznávanými experty a ateliéry. Sestává se z výstavy a symposia. Součástí EAB bude opět studentský workshop, nově také site-specific pavilon na Malostranském náměstí s tematickou projekcí (ve spolupráci s NFA a FAMU) a česko-anglická publikace shrnující dosavadní 3 ročníky.

 

Experimentální architektura je alternativou k většinové stavební produkci, využívá současných nástrojů parametrického navrhování, robotických systémů a syntetické biologie. Je přímo napojena na vývoj technologií a materiálů. Návrhy experimentální architektury se vyznačují svou mnohotvarostí, plasticitou a přírodní tektonikou. V českém prostředí se experimentální architektuře dlouhodobě věnují pedagogové Miloš Florián na FA ČVUT v Praze, Imrich Vaško na VŠUP v Praze (ateliér AIII od roku 2011) a Martin Gsandtner (VŠUP, Archip, FA ČVUT).

 

 

www.eabiennial.cz

www.gjf.cz

www.zaha-hadid.com

www.zaha-hadid-design.com

 

 

Bienále experimentální architektury #3 se koná pod záštitou České komise pro UNESCO

Pořadatel: Galerie Jaroslava Fragnera

Za podpory: Ministerstvo kultury ČR, Státní fonf kultury ČR, Městská část Praha 1, Nadace české architektury

Partneři EAB: Hlavní město Praha, Penta Investments, Velvyslanectví USA v ČR, Rakouské kulturní fórum, Baumit, Česko-německý fond budoucnosti, Velvyslanectví Nizozemského království, Fedrigoni, CIIRC ČVUT

Ve spolupráci: Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, Národní filmový archiv, Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze, University of Innsbruck

Partneři Zaha Hadid Architects: Unbuilt: Zaha Hadid Architects, Zaha Hadid Design, Samsung, HMAT.sk, 3Dwiser, VA–render.com

Partneři GJF: HALLA, AED, Archicad, Schüco

Mediální partneři EAB: Artmap, Material Times

Mediální partneři GJF: archiweb.cz, Earch, Era 21, A2, Radio 1, Designmag, DesignCabinet.cz