Galerie hlavního města Prahy nabízí jedinečnou příležitost prohlédnout si zákulisí zajímavých galerií a seznámit se s významnými osobnostmi české kultury. Tentokrát vás zveme na prohlídku Galerie Jaroslava Fragnera, která se zaměřuje na prezentaci současné architektury, a kde nyní vystavuje Jiří Havran, etablovaný fotograf architektury v Norsku.

Galerie vznikla v rámci rekonstrukce Betlémské kaple Jaroslavem Fragnerem v 1. pol. 50. let v přilehlém kolejním domě, pojmenování na architektovu počest je však používáno až od doby po roce 1968. Galerie se vždy specializovala na výstavy architektury a užitého umění. Výstavní síň patřila od počátku Svazu českých architektů, v porevoluční době ji spravovala nejdříve Obec českých architektů, později Nadace české architektury. Ta je jejím majitelem dodnes, výstavní program a provoz galerie je však nezávislý. Po roce 1989 se galerie dostala do obecného povědomí především v období, kdy ji vedla Soňa Ryndová. Výstavní program zaměřila na dosud nezmapovaná období v historii české moderní architektury a monograficky se věnovala význačným osobnostem české architektury 20.stol. (např. A. Benš, J. Fragner, B. Fuchs, J. Krejcar, O. Rothmayer; I. Kroupa, R. Koucký, J. Pleskot, E. Přikryl, A. Šrámková atd.). Rovněž představovala moderní a současnou architekturu v zahraničí. Tato tendence ještě zesílila s nástupem Dana Merty v roce 2001 na post ředitele galerie. Pravidelně zde vystavují zejména mladá studia ze zahraničí (BIG, Querkraft, FOA, Jürgen H.Mayer, Riedijk Neutelings, MVRDV, Mitchell Joachim, René van Zuuk, Bartlett School atd.), každý rok je představen progresivní český ateliér (Projektil, Kamil Mrva, Aulík Fišer architekti, DAM, Zdeněk Fránek, NEW WORK atd.) a významná osobnost české architektury (Věra a Vladimír Machoninovi, Miroslav Baše, Martin Rajniš, Emil Králíček, Martin Roubík atd.). GJF také připravuje autorské tématické výstavy české architektury (kubismus, šetrná architektura, porevoluční Praha, nejmladší generace, sociální inkluze v evropské architektuře). V posledních letech se rovněž věnuje prezentaci české tvorby v zahraničí (Evropa, Japonsko, USA). Galerie Jaroslava Fragnera jednou z mála galerií u nás, která se kontinuálně věnuje současné architektuře, a zároveň historii architektury.

31. 10. v 17.00 (středa)
Galerie Jaroslava Fragnera, Betlémské náměstí 5a, Praha 1

JIŘÍ HAVRAN / From Architecture

Galerie Jaroslava Fragnera připravuje ve spolupráci s galerií ROM v Oslu výstavu předního světového fotografa architektury Jiřího Havrana. K výstavě je vydána i barevná publikace, jež dokumentuje tvorbu autora, který odešel do Osla v roce 1974, založil tam několik kulturních instituci (ARFO, ROM.) a spolupracoval s takovými architektonickými studii jako je například Snohetta. Výstava představuje několik fotografických cyklů, především z posledních dvou let – např. Národní turistické cesty – místa zvláštní pozornosti jako odpočívadla, vyhlídky a zajímavosti podél vybraných komunikaci v Norsku, Suldal kraft (norská brutalistická architektura). Tato série je doplněna fotografiemi české brutalistické komunistické architektury 60. a 70. let, Červené prostory – série fotografií z Ardal, konkrétně z kostela v Ovre Ardal postaveného z červených cihel v 60. letech.

Účast na besedě prosíme potvrďte předem na pr@ghmp.cz
Vstup zdarma

Těšíme se na setkání!