Na výstavě se představí absolvent a pedagog AVU Antonín Střížek a jeho někdejší studentka akademická malířka Alena Anderlová (absolvovala 2005). Potkávají se po dlouhých letech – proto Setkání. Zatímco Střížek se na české scéně etabloval už od začátkem 90. let, Alena Anderlová si jméno buduje postupně. Oba umělci k sobě mají blízko. Třeba tím, že ztvárňují témata, která mají určitý zobecňující charakter. A taky se pohybují ve zvláštním bezčasí.

 

Antonín Střížek (*1959) v 80. letech studoval na AVU, kam se v roce 1997 na pět let vrátil jako vedoucí ateliéru malby. Je jedním z nejsledovanějších autorů české postmoderny. Jeho olejomalby jsou metafyzicky reálné – klasické malířské náměty se ve Střížkově podání stávají plné duchovního impulzu. Technika je podřízena celkovému estetickému výrazu. Malířský rukopis je ve své podstatě až minimalistický, ale přesto ho můžeme vnímat plně. Krása obyčejných věcí se tak jeví jako zázračná. Střížkovy malby vypadají jako z jiné doby, ale není to ani minulost, ani budoucnost. Antonín Střížek je bezesporu jedním z nejoriginálnějších malířů současnosti. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha sbírkách u nás i v zahraničí, k významným Střížkovým počinům patří také realizace opony Státní opery v Praze z roku 2002.

 

Alena Anderlová (*1977), absolventka ateliéru Michaela Rittsteina na Akademii výtvarných umění, se věnuje figurální malbě – jejími obrazy se procházejí lidé, zvířata, stroje, tematizuje však i města a krajiny. K budování svých obrazových světů používá širokou paletu výrazových prostředků: klasickou malbu štětcem, stopy sprejů, různých válečků, otisků šablon a koláží, přičemž velký důraz klade zejména na zachycení světla pomocí precizní práce s barvou. Díky tomu jsou její díla plná magické atmosféry, tajuplného étosu a podprahového napětí.

 

kurátor: Miroslav Krupička