Projekt Anastomosis prezentuje jiný pohled na fungování současného města a řešení jeho problémů. Město je chápáno jako uzavřená struktura se „zamrzlou evolucí“. Jeho další vývoj nelze zajistit komplexní přestavbou, ale adaptací. K nastartování tohoto ozdravného procesu je potřeba aktivovat drobná, avšak významná propojení – anastomosis. Pojem “anastomosis” si architekti vypůjčili z medicíny a biologie, kde označuje propojení orgánových systémů v těle.

Výstava představuje 65 konkrétních architektonických návrhů pro čtyři městské lokality, které jsou výsledkem výzkumu proběhnuvšího v minulých dvou letech v ateliéru doc. Petra Hájka a Jaroslava Hulína na Fakultě Architektury pražské ČVUT a v rámci projektu LEA (Laboratoř Experimentální Architektury). Návrhy jsou prezentovány především prostřednictvím trojrozměrných modelů na výstavní ploše 900 m2 v nově otevřené zadní budově centra DOX.

Tři lokality, pro něž jsou návrhy určeny, se nacházejí v Praze a jedna v Karlových Varech. “Zaměřili jsme se například na propojení čtvrtí Žižkov a Karlín tunelem. V tuto chvíli je ten tunel takovým nepříjemným a nebezpečným místem, přitom je to velice důležitá propojka. Projekty ho doplňují o sportoviště nebo obchodní pasáž,” uvádí Hájek.

Podle kurátora výstavy Adama Gebriana se další projekty týkají propojení pražského Karlína s Holešovicemi, bývalého koryta lanové dráhy v Karlových Varech nebo přístupu na Letnou ze strany od Starého Města. “Všechny projekty mají něco společného, jelikož nabízejí relativně snadné spojení něčeho, co je velice blízko sebe, a přitom to spolu nijak nekomunikuje, což je pro město velice typické. Ty projekty neříkají, jak ta věc má přímo vypadat, ale testují myšlenku, jestli by vůbec stálo za to tyto věci nějak přiblížit. Jde spíš o to ukázat různou škálu přístupů a nápadů,” doplňuje.